| VisinaDinVisinata a întrebat:

Hey TPU!

Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa-mi pun aparat dentar? Nu banii sunt problema, ci mama zice ca asta nu e o prioritate si o tot tine pe a ei. Bine...nici probleme prea grave nu am, dar nici nu vreau sa raman cu ele. Vreau raspunsuri serioase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

Ce varsta ai? si ce probleme ai cu dintii? Daca vrei sa vb mai multe poti sa ii dai add pe : angela_haq Sunt medic dentist si poate te pot ajuta intr-un fel sau altul. In primul rand trebuie sa pleci la medic dentist impreuna cu mama ta. Medicul dentist te va trimite la un ortodont, care poate sau nu sa aleaga ca si tratament un aparat dentar, in functie de problema care o ai! Daca esti inca sub 12 -13 ani se pune altfel problema (atunci mai astepti cu aparatul )! In fine este inginerie curata ortodontia si tot nu ai intelege ce limba vb! Convinge-o pe mama ta sa mergi la stomatolog sau daca nu, du-te singura si daca e caz de aparat dentar spune medicului dentist situatia ta si sa scrie o scrisoare medicala in care sa specifice nevoia unui aparat dentar! Numai bine!

| drstomatolog a răspuns:

Educatia si aspectul fizic sunt singurele "atribute" pe care le iei cu tine peste tot si cea mai buna investitie pe care o poate face un parinte in copilul sau. Daca nu ai probleme grave, cu atat mai bine, vei scapa mai repede de aparat; iti poti indrepta dintii la orice varsta, dar cu cat esti mai tanara, cu atat vei purta aparatul mai putin (se corecteaza mai repede). Si in plus e vorba de confortul tau psihic, asta conteaza cel mai mult. Despre eventualele complicatii daca nu indrepti dintii: risc de carie mai mare, risc de pierdere osoasa, lucrari viitoare mai putin rezistente iti poate spune un stomatolog la o consultatie. Si daca se poate mai bine, de ce nu?

| Saya a răspuns:

Salut!
Convinge-o pe mama ta sa te insoteasca la un stomatolog sa te consulte astfel el va expune problema din punct de vedere medical cat si estetic.Probabil nu te crede pe tine, dar parerea unui specialist nu va putea sa o conteste...

Pa pa.

| effect a răspuns:

Pai ii poti explica ca dintii conteaza foarte mult la o persoana si fiecare persoana trebuie sa aiba o dantura frumoasa,mai ales fetele
Ii poti spune ca lucrul asta e important pentru tine
Daca vezi ca nu te lasa,poti incepe tu sa strangi bani :-)
Daca totusi nu e o problema prea grava,mai asteapta si daca vezi ca se agraveaza poti sa ti spui,daca nu eu zic sa nu ti pui
Pentru ca eu am avut si e groaznic,nu te lua dupa moda ca se poarta acum aparate dentare
Am avut si m am chinuit foarte mult cu el,imi tot cadeau chestiile alea si ma tot certa doctorul intruna,a fost oribil si sa stii ca acum mi s au facut dintii inapoi, deci la mine nu prea si a facut efectul, m am chinuit degeaba

| IoanaTempah a răspuns:

Spune-i niste argumente bune pentru care ar trebui sa fie o prioritate si ar trebuie sa se gandeasca la sanatatea ta. happy

| emonika98 a răspuns:

Uite importanta aparatului dentar : Dintii inghesuiti nu reprezinta doar o problema de ordin estetic. Ei sunt mai dificil de curatat, sunt mai predispusi la carii sau depunere de tartru.
O muscatura incorecta duce in timp la suprasolicitarea unor dinti cu aparitia bolilor parodontale sau afecterea articulatiei temporo-mandibulare. Prin netratarea problemelor ortodontice aceste complicatii se pot agrava in timp.
Uneori pentru a realiza o reconstructie protetica corecta este necesara purtarea unui aparat ortodontic care sa indrepte dintii stalpi, sa creeze spatiu pentru aplicarea unui implant dentar sau sa redistribuie spatiul existent intre dinti.
In anumite situatii pot inlocui realizarea unei lucrari clasice sau pe implant prin apropierea dintilor vecini dupa o extractie.
Singura solutie pentru aducerea pe arcada a unor dinti ramasi inclusi intraosos o reprezinta folosirea unui aparat ortodontic. Cu asta o vei convinge pe mama ta. Fundabatting eyelashes

| Heidi_4120 a răspuns:

Heii! Spune-i ca este bine sa iti rezolvi problemele inainte sa fie prea tarziu chiar daca nu sunt atat de grave si ca este destul de important pentru tine sa ti le rezolvi. happy

| mihaelapisica a răspuns:

Teas sfatui sa minti si sa spui ca profesorii si colegii te considera diferita fata de ceilalti copii. convingeo si spune-i ca este spre binele ta. dai fundita?

| minnieee a răspuns:

Spune-le ca vrei sa ai dintii drepti si corecti. Daca nu ai probleme mari poate ca nici nu trebuie sa-l porti mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi spune-i şi tu că vrei să ai dinţii perfecţi, şi poate aşa te va lăsa. Multă baftă! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow parintii ar trebui sa aprecieze ce responsabila esti si faptul ca te gandesti la viitor. Inca sunt surprinsa ca nu te sustin. Tu tine-o pe a ta si ei isi vor da seama ca esti hotarata si ca nu e doar un moft trecator. Bravo!

| andreea_7819 a răspuns:

Ar de ce vrei aparat dentar daca nu ai probleme? Stii eu cred ca iti va fi greu sa mananci ceva de jena sa nu'ti ramana ceva intre dinti(aparat) si sa nu obesrvi/simti.Si toata lumea ar rade de tine si ti'ar zice nu stiu cumbig grin Stiu cum e...
Funda?

| Zuza_2058 a răspuns:

Poi...DAca nu sunt probleme foarte grave ai putea sa nu iti pui aparat dentar, iar daca medicul specialist iti recomanda sa nu iti pui aparat ca nu ai probleme nu iti pune aparat. te pup ...pa:*