| Panteraa a întrebat:

De cam doua saptamani simt ca ceva nu e in regula cu ochii si mi-e frica ca nu cuva sa port ochelari. Daca imi acoper un ochi, cu stangul vad mai clar decat cu dreptul si cand scriu sau citesc parca ma concentrez pe cuvinte si incepe sa ma dora ochii, capul. Cand nu am de facut nimic sau merg pe strada nu am nimic, vad normal. Asta se intampla doar la scoala mai mult si acasa cand scriu. Am observat problema asta dupa ce o saptamana am fost foarte racita si mi s-a fost spar un vas de sange si imi curgea foarte mult sange pe nas. Sunt bine acum, dar am observat problema asta cu ochii si m-a speriat. Nu vreau sa port ochelari. Problema asta cu ochii poate fi de la vasul ca mi s-a spart sau raceala care am avut-o? Oare nu poate fi rezolvata altfel? Sunt convinsa ca daca merg la control imi da ochelari si nu vreau crying Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RedBloodyZz a răspuns:

Nu iti da nici o preche de ochelari, este din cauza unei lipse de calciu + ca sangele contine mult fier care este benefic corpului, este bine sa tragi o fuga pana la medic daca probleme persista, se poate intampla si din cauza Pc ului. Funda?

| Zaygon a răspuns:

Parca vorbeste un pokemon de 6 ani, noroc ca ai 17. Baga-ti mintile in cap, daca trebuie sa porti ochelari porti. Cand aud pe unu/una ca zice ca nu vreau sa port ochelari, ca nu imi stau bine, ca nu sunt asa si asa imi vine sa ii trag o palma. Pe bune acum daca nu ii porti la timp o sa ajungi mai tarziu cu funduri de borcan si o sa iti para rau. Cunosc cel putin 3 cazuri de oameni care trebuiau sa poarte ochelari si nu au facut asta si dupa un an i-am vazut cu funduri de borcan. O zi faina si baga la cap ce ti-am zis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu asa ceva. incearca sa dormi mai mult, sa iti odihnesti ochii, si sa nu faci activitati care constau in atentia ochilor asa mult ( ex: tableta, tel, pc, citit, desenat, etc ). Eventual spalati ochii cu putina apa ( nici rece nici calda ), si nu te ingrijora, totul o sa fie bine happy in caz ca nu te vindeci consider ca ar trebui sa mergi la un doctor... nu cred eu sa-ti dea ochelari, dar chiae si asa, nu sunt chiar atat de ingrozitori ochelarii tongue. Baftaaa di mult succeswinking :*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua variante, te bucuri ca ai descoperit problema la inceput, iti iei ochelari ca nu te curenteaza si o sa ai grija de sanatatea ta

sau te chinui toata viata sa vezi, suporti durerile de cap samd...

| FlorinaOnt a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un control. Nu cred ca aici iti va raspunde un oftalmolog