| Maryyyaa a întrebat:

Hey TPU! De câteva zile nu pot sa respir adică ca să respir trebuie sa inspir adânc și nici atunci nu pot respira normal simt ca un dop care nu ma lasă să respir! Ce poate fi? Eu de cam o luna m-am apucat de fumat, oare sa fie de la țigări?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul este cauza!

| Maryyyaa explică (pentru Violleta2022):

Fumam 2 țigări pe săptămână...

| Cipi1212 a răspuns:

Lasă-te de țigări.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă ai astm e posibil să fie de la fumat. Mergi să îți faci o spirometrie adică o analiză la plămâni care îți spune dacă si astm.

| Maryyyaa explică (pentru StudentLaMedicina):

și în analiza aia se vede ca am fumat? Ca o sa merg cu ea la spital și nu vreau sa știe ca fumez

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Maryyyaa):

Nu se poate vedea că ai fumat în nicio analiză de pe planeta asta. Dar când nu poți să respiri ar trebui să spui.

| Maryyyaa explică (pentru StudentLaMedicina):

Eu știu ca dacă faci radiografie la plămâni se vede ca ai fumat, dar poate nu știu eu bine

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Maryyyaa):

Nu ştii bine.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Ba cum sa nu se vada? Exista teste de nicotina si coitinina care vad fix asa ceva.

OP, stai linistit, nu se va vedea la alea standard din plamani.

| shyde a răspuns:

Nu se stie, dar opreste fumatul imediat, ca e toxic oricum.

Mergi la ORL sa iti faca o endo(fibro)scopie nazala, poate ai rinita sau ceva de blocheaza respiratia.