| anyway18 a întrebat:

Hey tpu.de ce se lasa sanii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GlossyBabe a răspuns:

Mmm eu cred ca din cauza greutatii lor si uneori din cauza unei slabiri brustetongue sper ca am ajutatbig grin

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sânul este o masă adipoasă, cu canale galactofore prin care trece laptele matern, ganglioni limfatici, vase limfatice, vase de sânge, este cel mai sensibil organ extern al femei și este susținut de mușchiul pectoral.
Greutatea prea mare cât și alăptatul dar și folosirea sutienului obișnuit (sunt sutiene speciale care se port pe perioada antrenamentului) în timpul sportului duc la lăsare sânului deoarece nu este bine tonifiat pectoralul!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este absolut normal ca in timp, sanii sa isi piarda din elasticitate si sa se lase. Ba chiar e absolut normal anatomic ca ei sa fie lasati inca din timpul adolescentei, in functie de marime si forma, sanii pot fi mai fermi sau mai putin fermi.
In timp, pielea isi pierde elasticitatea iar tesutul conjunctiv se intinde si sanul isi pierde din fermitate. Pe langa procesul natural de imbatranire, exista o serie de factori ce contribuie la pierderea fermitatii.
SARCINA, de pilda
In timpul sarcinii sanii se umfla pentru a produce lapte fapt ce duce la intinderea pielii si tesutului conjunctiv. Este absolut normal ca dupa sarcina sanii sa isi piarda putin din fermitate. Studiile efectuate pana acum au stabilit doar ca sarcina poate cauza lasarea sanilor, nu insa si alaptarea.
Apoi PIERDEREA EXTREMA IN GREUTATE
Atunci cand o femeie pierde foarte mult in greutate exista posibilitatea ca sanii sa se lase, deoarece prin micsorarea procentului de grasime din organism pielea sanilor nu mai sustine la fel de mult tesut adipos.
Sau ANUMITE TIPURI DE EXERCITII
Exercitiile care silesc sanii sa se balanseze foarte mult (alergarea, tenisul etc) duc la intinderea tesutului conjunctiv si pot contribui la lasarea lor. De aceea e indicata utilizarea unei bustiere de calitatea care sa sustina sanul in timpul unor astfel de exercitii fizice.
Un rol il are si SUTIENUL aici
Desi sutienul are capacitatea de a transforma orice san dintr-o Cenusareasa intr-o printesa, utilizarea acestuia duce in timp la atrofierea tesutului conjunctiv (pentru ca acesta nu mai este nevoit sa sustina sanul din moment ce sutienul o face) si la pierderea fermitatii.
In timp, pielea isi pierde elasticitatea iar dupa declansarea menopauzei schimbarile hormonale care au loc in organism accentueaza lasarea sanilor.
Te pup!