| ...:::My\Tears/Run\Black:::... a întrebat:

ieri am fost muscata de un caine de la mine de pe strada. e o rana superficiala, nu mi-a curs sange, insa ma ustura destul de rau. e necesar sa-mi fac antirabicul si antitetanosul? mentionez ca le-am facut acum un an.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Obligatoriu trebuie sa mergi la un medic infectionist. El va decide ce tratament ai de facut.

| Minnie a răspuns:

Antitetanosul actioneaza cam 6 luni. Ar fi bine sa te duci mai intai la un doctor si acolo vei primi cele mai buna sfaturi. Nu e bine sa risti inutil

| emima a răspuns:

Cred ca ar trebui totusi sa consulti un medic

| Onutzyk a răspuns:

Da, cred ca da. Si eu am facut antirabicul o data si antitetanosul de doua ori. [antitenatosul si antirabicul cand m-a muscat o pisica destul de rau si antitetanosul cand mi-am spart capul].
Nu cred ca are importanta de cate ori le faci, dar eu zic ca ar fi bine sa le mai faci o data thinking Asa, ca sa fii sigura.

| Scherimuvi a răspuns:

Da lea-i facut dar daca cainele acela nu a fost vaccinat cred ca trebuie sa te duci ca poate are vreo boala si tu poti s-o iei daca nu te duci la doctor sa-ti faci injectie

| Bernoullie a răspuns:

Da, trebuie neaparat sa te duci la doctor deoarece daca acel caine aera turbat sau avea alte probleme acea rana superficiala de care spui tu va deveni grava. Du-te repede la Doctor!

| Mircea1997 a răspuns:

Mama mea este medic si stiu ca tot timpul imi spune: antitetanosul trebuie facut pentru orice eventualitate iar pentru antirabic: cainele trebuie urmarit 14 zile timp in care te asiguri ca nu moare! Daca el nu moare inseamna ca nu sufera de turbare si, deci, nu mai trebuie sa faci antirabicul. Daca te-am ajutat intr-o oarecare masura da-mi funda!

| Aniiia a răspuns:

Trebuia sa te duci la medic sa faci vaccin si eu am fost muscata cand eram mai mica, mi-a facut si gatalaughing

| Athée a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la doctor deoarece daca acel caine putea avea tot felul de probleme.

| All3xutzza a răspuns:

Parerea mea despre acest lucru este sa vorbesti cu parintii tai (daca pana acum nu ai vorbit cu ei) si sa te duci la un medic sa vezi ce iti spune.

| Cutzulache a răspuns:

In primul rand astepti sa se innopteze gen 23 seara. Pe urma trebuie sa gasesti cainele si sa-l ademenesti cu mancare. Cand se va apropia ii dai una cu pumnul in cap. Daca nu l-ai linistit ii mai cari cativa pumni pana "adoarme". Atentie este fff important sa nu-l omori. Odata cainele lesinat il iei cu tine si va urcati pe terasa blocului unde astepti sa se faca 23:59:30. Atentie este foarte important sa fie aceasta ora. Cand mai sunt doar cateva secunde pana la 12 noapte il iei si il arunci peste parapet in asa fel incat sa faca pleasc pe asfalt fix la cumpana dintre zile. Cobori repede si inmoi o carpa in sangele cainelui mort la miezul noptii si te freci cu ea pe rana si te vei vindeca. Functioneaza sigur stiu asta de la bunica mea, ea m-a invatat. Succes!