| andreiyoanna a întrebat:

imi puteti spune cum scapi de durerile de gat, ureche si masea mai ales.mersi funda mare si frumoasa pentru CINE NU DA RASPUNSURI STUPIDE.gen du-te la un doctor si chestii din astea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MishuD a răspuns:

Dureri de gat : tantum verde, trachisept, gargara cu apa si sare. Asta daca nu ai infectie sau ceva mai grav, desi e recomandat sa te duci la doctor din prima. Altfel e foarte posibil, pentru o infectie a amigdalelor, sa ajungi la bisturiu.

Dureri de masea : algocalmin, nurofen forte, ibuprofen 400.
Iarasi, daca ai ceva carie, masea sparta, masea de minte care creste tot mai bine e sa faci un drum la dentist si sa rezolvi problema permanent. In plus primesti anestezie locala si scapi de dureri vreo 2-3 ore

Dureri de ureche: nu prea e sanatos sa te doara urechea, pentru asta chiar nu stiu ce ai putea sa faci(in nici un caz leacuri babesti de genul "torni ulei cald", poti sa ramai fara auz) asa ca trec direct la varianta B. Mergi la un doctor, se poate sa nu fie nimic grav dar de multe ori cand te doare urechea pe interior e semn ca e ceva destul de nasol.

4 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Pentru masea ketonal sau compresa cu tuica
pentru gat gargara cu sare ( trece imediat) au propolis pe zahar
iar pentru ureche e simplu incalzesti sare si o pui intr-un saculet de panza ( sau o soseta noua) si o ti asa calda pe ureche.
dar daca te dor toate 3 poate sa fie ceva mai grav!

| alisaandreea a răspuns:

Asta am eu momentan si maine ma internez in spital pentru aceasta problema! este grav azi am fost la control si mi-a zis ca sa ma duc la orl poate fi autita si am ganglionii umflati nu pot manca nu pot inghiti deloc am gura amortita urekea nu mai zic ce ma doare cand inghit! mergi la doctor! fara penicilina nu trece

| AlexEvergon a răspuns:

Pentru masea si ureche poti sa-ti pui vata in urechea de pe partea unde se afla maseaua ce te doare.Pentru masea poti folosi pasta de dinti speciala contra durerii.
PEntru gat iti recomand sa bei ceai fierbinte de menta si sa consumi pastile de supt si mentosane daca vrei big grin.