| Andreea884411 a întrebat:

in cateva zile merg la o consultatie la oftalmolog pentru miopie! Dar nu sunt sigura ca am miopie! Sunt 50% sigura! In consultatie verifica si ce defect de vedere ai? Sau direct sa iti masoare dioptriile, etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Andreea! Medicul oftalmolog i ti prescrie dioptriile numai după ce te consultă, o sa i ti pună picaturi in ochi pentru mărirea pupilei, după ce stai 10 15 minute cu picaturile in ochi, medicul te pune la un aparat ca sa i ti facă fund de ochi si cîmp vizual, in urma acestor analize medicul vede tensiunea intra oculara, si după aceea i ti pune niste ochelari la ochi cu diferite marimi de dioptrii, tu ttrebuie sa i spui medicului cu care din dioptrii vezi bine sa citesti, poate ai nevoie doar de ochelari de citit, sau poate ai nevoie de ochelari permanenti de vedere, numai doctorul va putea spune de care, si el va stabilii diagnosticul, daca ai sau nu miopie. Dar ce simptome ai? Ce varsta ai?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Verifica exact ce defect de vedere ai (miopie, astigmatism, etc.) si iti prescrie lentilele cu care vezi perfect.