| andMM123 a întrebat:

in fiecare dimineață am respirația urat mirositoare, ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te pe dinti si mergi la dentist!

| gabicoo a răspuns:

Vezi sa nu ai helicobacter pilori. Asta poate fi una din cauzele mirosului urat.
Sau poti avea viermi intestinali. Si astia provoaca fenomene de genul asta.
Mergi la medic si fa niste analize.
Asta daca nu ai probleme stomatologice gen placa de tartru.
Ai grija de tine.

| raMLesS a răspuns:

Sa te speli pe dinti big grin

| Anon31241212 a răspuns:

Se cheama halena. Are multe cauze:
-Fie dormi cu gura deschisa noapte si ti se formeaza multe bacterii in gura;
-fumat;
-deficienta de vitamina C sau A;
-consumul de alcool, cafea;
-reflux gastroesofagian,
-abscese;
-insuficienta renala sau hepatica;
-fie nu ai suficienta saliva in gura;
Cel mai bine mergi la un dentist si orl-ist. Stomatologii recomanda mancatul merelor intrucat stimuleaza secretia de saliva. De asemenea trebuie sa bei foarte multa apa si sa te speli corect pe dinti. La farmacie sunt un fel de dropsuri/ pastile pe care le sugi, dar alea doar temporar iti alunga respiratia urat mirositoare.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Foarte important este sa folosesti ata dentare seara. Te minunezi cu ce resturi de mancare ai putea dormi intre dinti.
Mergi la dentist. S-ar putea sa gaseasca o carie urata, sau o infectie,
Daca problema nu e de la dinti. Poate fi de la stomac

| TsunamiiiYay a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Fa un detartraj la dentist si dupa asta spala-te zilnic pe dinti.

| Xeanle77 a răspuns:

Trebuie sa te speli mult pe dinti, ceva gen de 3 ori pe zi timp de vreo saptamana si dupa o sa dispara.Si continua sa faci asta dupa ce ti-a trecut respiratia urat mirositoare.Am avut si eu problema asta si mie asa mi-a trecut.