| Suntogresala a întrebat:

Hey TPU, mai pun si eu o intrebare ca ultima data m-ati ajutat mult si as mai vrea sa va mai spun o problema in speranta de a ma ajuta cineva. Sper ca sa nu va deranjez/supar cu intrebarile mele proaste.Problema mea este ca mereu cand sunt singur mai mereu dar mereu simt ceva in inima, un sentiment ce nu stiu sa vi-l explic, dar simt ca se rupe mereu ceva aici in inima si curge sange din ea. E un sentiment foarte dureros in inima si ma ia asa o caldura mare in piept si incepe sentimentul ala sa ma apese pe inima foarte tare si pe langa asta, cand apare acest sentiment corpul imi cere foarte mult o imbratisare, dar acel sentiment din inima e foarte urat. Nu stiu cum sa vi-l explic bine dar v-am zis ca simt ca se rupe din mine ceva si respiratia se simte mai grea, pieptul greu, zici ca ma apasa ceva si v-am mai zis imi cere mult o imbratisare. Nu stiu, dar am ajuns sa am o obsesie mare pentru imbratisari si de mentionat ca n-am parte de ele deloc, eu tot incerc si cer la persoane dar ma refuza toti, nu am mai avut o imbratisare de multi ani, daca ma credeti prima mea imbratisare a fost acum 3 ani cand am avut o fata...Stie cineva cum pot scapa de acest sentiment? Nu mai pot sa-l simt mereu, vreau sa scap de el ca e foarte enervant si repetitiv mai ales ca daca sunt fericit, fericirea nu dureaza mai mult de 1 minut ca ma reapuca iar tristetea si incepe din nou acest sentiment. Am vreo 4 clipe de astea, ziua, noaptea, dimineata si spre seara si daca o sa ziceti ca nu sunt persoane si daca ar fi la fel vine acelasi sentiment si mi se taie tot si nu mai pot face nimic. Atunci incep toate starile proaste, asa dintr-odata, ma poate ajuta cineva sau stie cineva cum as putea sa scap de asta? Va rog, chiar am nevoie ca nu mai pot trai cu acest sentiment

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti scapa de acele stari DOAR daca nu le dai importanta si te preocupi de altceva.

| Suntogresala explică (pentru Bula):

Pai poate n-ai vazut dar aceasta stare e foarte profunda in inima, nu poti s-o ignori, e un fel de taietura mare care doare rau de tot

| Bula a răspuns (pentru Suntogresala):

Psihicul omului poate crea simptome (inchipuite) de diferite boli, dar care nu se confirma la diagnosticare specifica.
Din acest motiv, daca nu s-a gasit nimic la investigatii de specialitate, atunci trebuie doar... sa nu-i dai importanta si sa te ocupi de altceva!

| Miruna333 a răspuns:

Te poti lua singur in brate. Nu ai nevoie sa te imbratiseze cineva. Pur si simplu iti duci mainile dupa spate, pana pe partea opusa. Suna a atacuri de panica ce experimentezi. Si da, fa terapie, te va ajuta sa scapi de acest lucru

| ZitaRita a răspuns:

Exact asa sunt și eu, am o mulțime de stări care apar și dispar brusc și nu înțeleg ce e cu ele! Te înțeleg

| Suntogresala explică (pentru ZitaRita):

Imi pare foarte rau de tine, stiu ce e si la tine ca doare asa tare aceasta emotie

| ZitaRita a răspuns (pentru Suntogresala):

Este foarte rău intra-adevar

| ZitaRita a răspuns (pentru ZitaRita):

Și cel mai rău este ca nici nu poți vorbi despre asta deoarece majoritatea râd de tine când le spui

| Suntogresala explică (pentru ZitaRita):

Exact,hey ai un insta ceva sa vorbim privat daca vrei?

| ZitaRita a răspuns (pentru Suntogresala):

Din păcate eu nu am alte conturi! Îmi este foarte greu sa rețin parole și nume de utilizator! Dar putem vorbi aici in privat

| Suntogresala explică (pentru ZitaRita):

N-ai nici o platforma de socializare?

| ZitaRita a răspuns (pentru Suntogresala):

Putem vorbi aici in privat dacă vrei!

| Suntogresala explică (pentru ZitaRita):

Okay okay dar la tine cum evolueaza acea stare proasta?