| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Nu stiu sigur daca e o problema dar nu suport sa fiu atins, mai ales pe solduri.
Cred ca mai exista si persoane de genul dar uneori sunt prea de tot, nu sunt sensibil dar simt un discomfort cand ma atinge cineva.
Cum pot sa remediez situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| syd2 a răspuns:

Am si eu problema asta caci nu suport situatia cand cineva ma atinge, rareori dau voie cuiva sa puna mana pe mine chiar si parintilor, dar totusi nu cred ca e o problema chiar grava, dupa parerea mea.
Totusi ca sa o remediezi (nu stiu de ce ai vrea asta ) ar trebui, sa te socializezi si sa nu te sperii daca cineva pune mana pe tine(depinzand de context), apoi deja te vei deprinde, cred.

| AkiseAru a răspuns:

Nu este nici o problema, asa ar trebui sa fie, sistemul tau nervos este putin mai sensibil la atingere. Nu o poti remedia, sau poate ca poti, exersand cu un parinte sau ceva de genu.

| RAMSES123 a răspuns:

Este foarte probabil o problema de natura psihologica.
Daca esti introvert, mai retras de felul tau, poate doar sa fie propria ta varianta a "spatiului personal".
Iti sugerez sa gasesti niste persoane cu care-ti face placere sa interactionezi, sa vorbesti cu ele, si sa incerci sa experimentezi diferite senzatii si grade de intimitate cu diferite persoane.