| BiaBubulina a întrebat:

Off cu ce sa incep.deci astazi am fost la control in scoala la greutate si inaltime.Am 1, 48 si 33 de kg. M-am cam speriat adica...1,48 si 33 kg? wow care eu in clasa 1 eram prima la inaltime si acum a 7a.Alta problema. o fata de la mine din clasa sa dau si nume.Ana.dusmanca mea ca sa zic asa laughing in clasa 1 era foarte mica dar a inceput sa faca tenis de 3 ani si sa inaltat wow.1,56 si 48 de kg adica.in fine si sunt invidioasa.Adica cand o aud ca se lauda ca ea la varsta ei (11 ani amandoua si cls 4) arata super bine si cica are forme(ce imaginatie) si nu stiu ma enerveaza simplu.Si vroiam sa ma inalt si sa ma ingras ca de la un timp nu ma mai dezvolt SIMPLU adica nu stiu de ce. este ciudat 33 kg si tata spune ca imi pune perfuzii laughing ce sa fac.stiu practicarea unui sport dar nu vreau sa fac sport ca nu am tin si mi-a zis ca nu ma duce la nici un sport.si m-am gandit sa fac acasa dar ce exercitii sa-mi dea pofta de mancare si ce program adica cand sa le fac.stiu ca ma inalt si automat dar. FUNDA si scuze ca n-am scris mai scurt da.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ar fi bine sa faci inot, sa practici drumetii, miscare in aer liber, etc. Sa fi atenta cu alimentatia, nu baga prostii daca vrei sa te dezvolti frumos. Ia suplimente cu spirulina, contin toti acizii esentiali, consuma lactate, multe fructe si legume, carne de pasare sau de peste. Evita prajelile, mancarurile rafinate si suprarafinate. Corpul iroseste o groaza de resurse pentru a asimila porcariile astea, si asta incetineste dezvoltarea lui, ca sa nu mai zic de alte efecte si mai rele. Cand este posibil, lasa trolebuzul si mergi pe jos de la scoala acasa. Asta daca nu-i drumul foarte circulat si aerul curat.

5 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

Pai ar trebui sa te apuci si tu de vreun sport de performanta sau daca nu incearca sa mergi la sala de fitness.
Incearca programul Pilates poate te va ajuta.

| scarletjo a răspuns:

Esti inca in perioada de dezvoltare.Este foarte important sa practici un sport(te ajuta mult). Daca mananci mult nu inseamna neaparat ca te vei inalta/ingrasa.risti doar sa te ingrasi si sa ai o forma a corpului urata. daca nu vrei sa faci un sport, incearca sa alergi(intr-un parc, pe langa blocul tau) de cel putin 3 ori pe saptamna si sa mananci normal:fructe,dulciuri, legume, carne.sa ai 3 mese principale(sa nu sari peste masa de dimineata unde poti manca iaurt, lapte, cereale-te ajuta foarte mult) si 2 gustari(fructe, dulciuri).

| MyleyCyrus10 a răspuns:

33 de kg e cam putin pentru inaltimea pe care o ai, si stai linistita o sa mai cresti tu! Trebuie doar sa practici un sport happy

| CandyWorld a răspuns:

Buna, eu avem cat colega ta acum am 1, 67 smugToyul vine de la sine

| Blabla2 a răspuns:

In general fetele se inalta prin clasa a 6 si incep sa se dezvolte.desi zici ca nu vrei sa faci sport ti-as recomanda pentru ca o sa iti faca numai bine si o sa iti schimbi parerea cand o sa ajungi la o varsta mai inaintata, iar in legatura cu kg mananca trei mese pe zi cam la aceeasi ora a zilei si totul o sa fie bine.iti recomand handbalul mai ales ca se practica in scoli este un sport care te va ajuta sa cresti si sa te dezvolti si in plus iti vei face si prieteni noi.