| Mdd796 a întrebat:

Poate nu e potrivit sa scriu aici, dar am nevoie de niste sfaturi.Am 15 ani 162 si 54kg. De cand ma stiu nu sunt multumita de corpul meu. Din vara anului trecut am inceput sa ma simt foarte deprimata. Ma simteam foarte singura si tot ce puteam face ca sa imi ridic moralul era sa mananc. Mancam in cantitati foarte mari la orice ora din zi, insa nu ma puteam bucura foarte mult deoarece dupa episoadele de supraalimentatie aparea si sentimentul de vina si panica care era urmat si de voma fortata. Am tinut-o asa pana la sfarsitul verii. La inceputul clasei a9a m-am hotarat sa incep sa mananc normal si sa renunt la acest viciu.Nu le-am spus nimic parintilor de ce mi se intampla pentru ca stiam ca nu ma vor intelege. De fiecare data cand aduc in discutie faptul ca sunt grasa incep sa rada de mine si imi spun ca nu am de ce sa imi fac griji.Asa ca m-am hotarat sa urmez o dieta.Am inceput sa mananc cat de cat normal,chiar mai sanatos decat inainte (insa tot timpul ma gandeam la mancare si la ce o sa mananc la urmatoarea masa).La un moment dat am crezut ca am scapat de aceasta povara si ca nu ma voi mai simti asa rau, dar cum lucrurile la scoala nu imi ieseau cum mi le planificam a inceput sa apara stresul si din nou dorinta de supraalimentare.Au inceput sa apara vechile obiceiuri cand mancam si apoi imi povocam singura voma. Nici sa dorm nu mai pot. Ma trezesc tot timpul noaptea si adorm foarte greu, iar dimineata sunt foarte obosita fapt ce ma provoaca sa mananc mai mult.Chiar nu stiu ce sa mai fac. Incerc sa imi stapanesc poftele, insa cand sunt in reajma mancarii imi pierd controlul si simt cum toti muschii din corp imi tremura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Iubita mea, asta e o afecțiune pe fond psihic și nervos... Se numește bulimie sad
Să știi că la înălțimea și greutatea pe care le ai nu ești grasă, nici vorbă de așa ceva. Poate e nevoie doar de un pic de "modelare", care se face în timp, prin mâncare sănătoasă (NU dietă!) și sport.
Aș vrea să discuți cu cineva despre problema pe care o ai pentru a te putea susține și ajuta să treci peste. Cea mai potrivită ar fi mama ta și o prietenă foarte bună, care îți sunt aproape și vor putea să te ajute atât cu prepararea unor mâncăruri sănătoase cât și cu menținerea motivației de a face sport.
Nu continua așa draga mea, că îți vei distruge în primă fază stomacul și dantura (de la acidul gastric și vomele repetate) și mai apoi îți vei pierde toată energia și totul se va duce de râpă. Vei avea momente când chiar îți vei dori să mănânci, dar nu vei putea. Vei avea stomacul atât de deranjat și dureros încât nu vei putea gusta mâncarea ta favorită. Vei regreta mult zilele astea, așa că te rog, încearcă să nu ajungi acolo.
Te sfătuiesc să cauți pe internet rețete de mâncăruri și gustări sănătoase, chiar vegane sau vegetariene dacă îți sună bine asta, cu multe legume și fructe, cu vitamine și fără grăsimi nesănătoase sau zahăr. ZAHĂRUL e mare dușman al nostru, nu îngrașă dar distruge organismul din interior. Nu degeaba i se spune otrava albă. Înlocuiește ce nu e bun cu ceva gustos și sănătos și fă sport!
În fiecare dimineață uită-te în oglindă și vezi o fată frumoasă. Nu perfectă, ci frumoasă, exact așa cum e ea. Tu ești aceea și dacă ai încredere în tine, te iubești și te accepți așa cum ești, vei merge mai departe și vei deveni din ce în ce mai bună, vei reuși să faci schimbări fundamentale în viața ta. Nu te mai tortura singură, fizic și psihic, pentru că nu ai de ce. Adoptă un stil sănătos și vei vedea ce bine te vei simți din toate punctele de vedere.
Curaj, draga mea! Totul va trece! happy

2 răspunsuri:
| clau44 a răspuns:

Nu trebuie sa-ţi faci griji, la tine IMC este de 20, 58, iar valoarea normală este intre 17, 7 - 23, 1.
IMC ideal pentru vârstă este intre 17, 7 şi 23, 1.
Greutatea ideală în KG 47-60.
Tu te încadrezi perfect în ambele.

| Syndre a răspuns:

Ai nevoie de ajutor specializat, ce faci tu se cheamă binge eating și poate ajunge destul de urât dacă nu iei măsuri.