| melinda114 a întrebat:

Stie cineva ce pot folosi pentru cresterea capilara a parului? Samponuri, balsamuri orice! Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand niste analize din sange,ca sa vezi cum stai cu sanatatea.
Poti sa dai tu "pe deasupra" cu ce vrei, daca in interiorul corpului, lipseste ceva:vitamina E, B6, minerale ca zincul,seleniul, siliciu, calciul.Ce ai nevoie pentru par, sigur iti va face bine si la unghii(si acestea contin cheratina, ca si firul de par) si la ten.
Eu am folosit calciu din corali+siliciu+D3.Imi cadea parul, unghiile se descuamau.
Restul, sa ai grija sa folosesti un sampon potrivit firului tau de par, sa nu-l speli foarte des, daca se ingrasa(la 6-7 cu sampon, in rest doar cu apa calduta cand este nevoie).Nu-l usca cu feon-ul.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Iti recomand produsele Klorane impotriva caderii parului, precum si Alpecin.
http://www.i-medic.ro/boli/caderea-parului-alopecia

| Lariiiiiiii a răspuns:

Hei!
Exista mai multe alternative prin care poate fi stimulata cresterea parului, prin care poate fi prevenita subtierea, ruperea si pierderea acestuia. Totusi, produsele si tratamentele pentru regenerarea rapida a parului sunt destul de scumpe. Exista insa si alte solutii, care includ preparate ce pot fi pregatite chiar in propria bucatarie cu ajutorul uleiurilor esentiale, a plantelor, fructelor si legumelor.

Iata mai jos cateva tratamente minune pentru cresterea si regenerarea parului care merita incercate.
Generalitati
Frunze de curry si tonic din nuca de cocos
Ulei de ricin
Otet pentru clatire
Masca din galbenus de ou si ulei de masline
Ulei de radacina de brusture pentru cresterea parului
Frunze de rozmarin pentru stimularea cresterii parului
Masca cu banane
Ulei de cocos si avocado
Ulei de migdale
Tonic pentru par din urzica
Sampon din henna si ou
Masca de par cu fulgi de ovaz
Masca de ou si iaurt
Tratament din suc de ceapa si miere
Ulei de nuca de cocos si suc de lamaie
Masca din ceai de musetel si usturoi
Tratament pentru cresterea parului cu vitamina E
Tratament cu uleiuri esentiale
Sampon din cofeina
Masaj cu maioneza
Ulei de ricinSus
Acest tip de ulei poate fi folosit pentru cresterea parului de pe tot corpul (gene, sprancene, podoaba capilara). Uleiul in sine este destul de gras, dar poate fi diluat cu putin balsam sau ulei de migdale. Se va masa pielea capului cu amestecul obtinut si se va lasa sa actioneze pe timp de noapte, mai ales daca suferiti de unele probleme mai serioase cum ar fi: retragerea liniei parului, alopecie sau subtierea parului.

Frunze de curry si tonic din nuca de cocosSus
Parul femeilor din India este laudat si apreciat pentru sanatatea si rezistenta lui. Care este secretul acestora? Curry nu este doar o mirodenie destul de gustoasa, ci si una care face minuni cand este vorba despre cresterea parului. In acest scop veti avea nevoie de frunze proaspete de curry si ulei din nuca de cocos. Amestecul se va fierbe pana cand se formeaza reziduri negre. Solutia rezultata se va aplica pe par de doua ori pe saptamana, pentru a ajuta la regenerarea, refacerea si stimularea cresterii acestuia. Poate fi folosita chiar si in lupta contra albirii parului!

Otet pentru clatireSus
Desi ar putea parea destul de dur sa tratati parul cu o substanta acida cum este otetul, adevarul este ca parul il va aprecia gratie naturii sale usor acide. PH-ul parului variaza de la acid (3.5) la neutru (5.5), ceea ce inseamna ca produsele de ingrijire alcaline au tendinta sa dezechilibreze balanta.

Otetul, pe de alta parte, ajuta la restabilirea valorii PH-ului optim al parului, intareste cuticulele si face parul sa arate mai stralucitor, puternic si mai putin predispus la rupere. In plus, este eliminat surplusul de produse care sufoca literalmente scalpul si incetineste cresterea normala a parului. In scopul mentinerii sanatatii parului, pentru stimularea catre limitele superioare a potentialului de crestere a acestuia, se vor amesteca o parte de otet si doua parti de apa. Acest amestec se va folosi pentru clatirea finala.

Masca din galbenus de ou si ulei de maslineSus
Bogat in proteine, vitamine si acizi grasi supernutritivi, galbenusul de ou nu doar ca va face parul moale, stralucitor si matasos, dar va incuraja si cresterea acestuia. Pentru a obtine toate beneficiile asigurate de galbenusul de ou, se vor amesteca doua galbenusuri crude de ou cu doua linguri de ulei de masline. Se va dilua rezultatul prin adaugarea unei cani de apa, apoi se va masa scalpul, incet cu aceasta masca. Produsul se va inlatura dupa 15-20 de minute, timp necesar pentru a se absorbi toate substantele nutritive, iar apoi parul se va clati doar cu apa.

Masca cu bananeSus
Bananele sunt o sursa bogata de potasiu, vitaminele A, E si C, ceea ce le face alegerea perfecta pentru tratamentele pentru cresterea podoabei capilare. Parul are nevoie de toate aceste substante pentru a fi sanatos si sa creasca puternic, dar intrucat bananele sunt bogate in calorii, rareori ne permitem sa le mancam in functie de nevoile organismului. Iata o reteta simpla care va contribui la cresterea vitezei si lungimii parului. In loc sa mancati banane, zdrobiti-le si masati cu ele parul si scalpul. Acoperiti parul cu o folie de plastic, iar pentru rezultate maxime va puteti pune peste par un prosop fierbinte sau puteti utiliza un uscator de par, pentru a ajuta parul sa absoarba mai rapid substantele nutritive.

Ulei de cocos si avocadoSus
Combinatia de cocos si avocado este grozava pentru cresterea parului, din mai multe motive. Aceasta adauga stralucire parului daca este uscat, ajuta la eliminarea matretii si descuamarii, protejeaza parul de soarele care poate fi daunator pentru par, la fel ca si pentru piele. Tineti uleiul de cocos doar 10 secunde la cuptorul cu microunde, apoi masati-va scalpul cu o lingura din acest amestec, de la radacina spre varfuri. Apoi, aplicati doar pe varfuri ulei de avocado. Lasati amestecul sa actioneze 10-15 minute. Clatiti ulterior parul cu sampon si apa rece.

Tonic pentru par din urzicaSus
Tonicul pentru par din urzica este probabil unul dintre cele mai complicate tratamente pentru cresterea parului, care poate fi obtinut in casa, dar este si incredibil de eficient. Veti avea nevoie de 30 de grame de frunze de urzica, doua cani de otet din vin alb si doua cani de apa. Puneti toate ingredientele intr-o cratita (asigurati-va ca aceasta este non-reactiva). Lasati sa fiarba pe aragaz timp de 2 ore, apoi raciti compozitia inainte de a o strecura.

Peste produsul rezultat puneti doua picaturi de ulei de lavanda si introduceti totul intr-un recipient care are capac cu inchidere ermetica. Agitati bine de fiecare data inainte de utilizare. Se maseaza scalpul in fiecare zi cu solutia rezultata (dimineara sau seara). Acest remediu este indicat mai ales pentru parul subtire, pentru a-l determina sa creasca si sa se ingroase.

Masca de par cu fulgi de ovazSus
Masca de par cu fulgi de ovaz se prepara foarte simplu. Pentru aceasta veti avea nevoi de niste lapte si ulei de migdale, pe langa fulgii de ovaz. Luati o jumatate de cana de ovaz sau mai mult, daca aveti parul lung sau firul de par gros si, amestecati cu 1-2 linguri de ulei de migdale si un sfert de cana de lapte. Mixati totul si aplicati de la radacina la varf. Lasati sa actioneze 15-20 de minute, clatiti cu apa calda si sampon, ca de obicei.

Tratament din suc de ceapa si miereSus
Suna ciudat, dar combinatia este foarte utila pentru cazul in care parul cade sau este subtire. Ceapa este foarte sanatoasa pentru par. Aveti nevoie doar de o ceapa mica si putina miere. Aplicati amestecul fie pe tot parul sau doar pe partile afectate. Lasati-l sa-si faca efectul peste noapte si incercati sa evitati acoperirea parului (acoperiti doar perna pentru a nu o murdari). Samponati parul in dimineata urmatoare si veti scapa de mirosul neplacut.

Masca de ou si iaurtSus
Ouale sunt ingredientele folosite deseori in compozitia tratamentelor pentru cresterea parului. Pentru aceasta masca aveti nevoie doar de un sfert de ceasca de iaurt simplu si un sfert de ceasca de maioneza. Amestecati bine si masati-va pielea capului si parul, pana cand acoperiti complet cu aceasta solutie. Puteti folosi o folie de plastic sau o casca de dus pentru a evita scurgerile uleioase, intrucat trebuie sa mentineti pe par masca, aproximativ o ora. Pentru clatire folositi un sampon usor si apa rece.

Ulei de nuca de cocos si suc de lamaieSus
Pentru ca parul dumneavoastra sa devina mai rezistent si sa creasca mai repede, dar si pentru a elimina matreata, alegeti tratamentul urmator. Este simplu: amestecati o parte de suc de lamaie cu doua parti de ulei de cocos si masati pielea capului. Este indicat ca amestecul sa actioneze timp de minim patru ore. Clatiti cu apa rece

Tratament din suc de ceapa si miereSus
Suna ciudat, dar combinatia este foarte utila pentru cazul in care parul cade sau este subtire. Ceapa este foarte sanatoasa pentru par. Aveti nevoie doar de o ceapa mica si putina miere. Aplicati amestecul fie pe tot parul sau doar pe partile afectate. Lasati-l sa-si faca efectul peste noapte si incercati sa evitati acoperirea parului (acoperiti doar perna pentru a nu o murdari). Samponati parul in dimineata urmatoare si veti scapa de mirosul neplacut.

Sper ca te-am ajutat!
Fundita?
O zi frumoasa!

| Adina981 a răspuns:

Sper sa te ajute :
Ingredientele naturale sunt solutii minune pentru ingrijirea parului, pe care te poti baza in orice moment, indiferent de problema cu care te confrunti. Alege tratamentul potrivit pentru tine si aplica-l de doua ori pe saptamana, cel putin o luna - de preferat este sa-l urmezi o perioada mai lunga.
Tratament pentru cresterea parului

Ai nevoie de: un galbenus de ou, o lingura sau o jumatate de lingura de ulei de ricin (in functie de tipul parului - uscat sau gras), o lingura de suc de lamaie.

Amesteca cele trei ingrediente pana se formeaza o pasta, dupa care aplic-o pe par, masand scalpul. Acopera capul cu o casca de dus si lasa tratamentul sa actioneze peste noapte.

Uleiul de ricin este ingredientul cheie in orice tratament pentru cresterea rapida a parului. Acesta are o putere mare de regenerare, combate caderea parului si ii intareste radacina. Galbenusul de ou hraneste radacina firelor de par, iar sucul de lamaie tine la distanta seboreea si da luciu natural podoabei capilare.
Succes :*

| Lisiele a răspuns:

Ulei de ricin.te dai in fiecare seara pe cap si masezi usor ca sa intre in piele. Dupa o saptamana vei observa efectul.

| DinPlante a răspuns:

Eu as lua ceva intern (http://www.putereaplantelor.ro/......sule.html) + un tratament local contra caderii parului (de expe baza de ginseng)