| Salamandra44 a întrebat:

Untul este sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Buna,untul nu margarina inseamna grasimi sanatoase, benefice organismului uman, rolul grasimilor in organism http://www.morandicom.ro/rolul-grasimilor-in-organism.html
Israelienii mănâncă mai puține grăsimi animale și colesterol și mai puține calorii decât americanii, dar au rate comparabile de boli de inimă, obezitate, diabet și multe tipuri de cancer. Ei au o dietă ideală, în ceea ce privește piramida alimentară americană, dar departe de sănătatea ideală. "[3]

https://en.wikipedia.org/wiki/Israeli_paradox

desi cum ca grasiimile provoaca boli este un mit

Dar ce se intampla daca ne uitam la cifre? O comparatie intre ratele de deces din cauza bolilor coronariene si cantitatea de grasime animala si de colesterol la un anumit moment arata ca Franta este, totusi, neobisnuit de protejata. Iar la o comparatie intre ratele de deces si tipul de alimentatie de acum doua decenii, este tot in afara liniei. Cum este posibil? Se pare ca medicii francezi nu mentioneaza decesele cauzate de bolile cardiace ischemice pe certificatul de deces, in proportie de 20%, dupa cum a scos la iveala o investigatie facuta de Organizatia Mondiala a Sanatatii.

https://viataverdeviu.ro/ce-este-paradoxul-francez

18 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde in ce cantitate consumi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Are prea multe calorii. E adevarat ca este si unt mai slab dar oricum... Mai mult: cine stie cate chimicale are in el. In afara de ce-i facut in casa totul este plin de chimicale astazi. Cum crezi ca rezista cu lunile prin magazine?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Salontanul):

Iar faci pe desteptul pe aici? Este produs din smantana pasteurizata si rezista tocmai pentru ca e unt, grasimile rezista timp indelungat. Nu are chimicale, are doar ce scrie pe ambalaj. Luati-va unt produs in Romania (de recomandat Albalact) si e sanatos, in cantitati mici.

| Salontanul a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu nu fac pe desteptul chiar sunt pentru ca, spre deosebire de tine, mai si citesc. In primul rand ca nu mai sunt fabrici de produse lactate romanesti. Albalact (spre exemplu) are capital romanesc dar este condusa de straini. Apoi untul este produsul cel mai falsificat din alimentatia noastra. Ca sa-l deosebesti si si tu sa nu mori fara sa fi aflat, (nu vreau sa te jignesc cum esti cum m-ai jignit tu) fa urmatorul lucru: pune-l untr-o cana cu apa fierminte. Daca se lasa fulgi e falsficat. Daca se topeste si lichidul devine galbui, e bun. Apoi eu n-am vorbit de grasimi. Untul este cel mai bine imitat de margarină pe bază de grăsimi hidrogenate, obţinute din uleiuri vegetale sau din grăsime de peste dezodorizată şi chiar cu untură de porc ori seu de vită. Eu am vorbit de aditivii si chimicalele care se adauga. Chiar esti atat de... naiva sa crezi ce scrie pe ambalaj? Stii ca nu avem institutii care sa controleze asemenea firme? Rar se mai trezeste protectia consumatorului si atunci doar daca ii duce cineva, ceva, la control. Daca nu esti documentata in domeniu nu da sfaturi la altii! Da raspunsul tau cui a intrebat si vezi-ti de viata ta limitata. Sau daca vrei mai si citeste!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ma refeream numai la raspunsul asta, ai foarte multe raspunsuri in care spui niste lucruri false si te mai dai si cocos pe deasupra. Stai linistit ca nu esti!

| Salontanul a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tu esti o gaina. Stai linistita!

| Adry05 a răspuns:

E mai sănătos decât margarina oricum

| InvatamProgramare a răspuns:

Untul este sanatos doar ca este gras si trebuie mancat cu moderatie (de preferat la micul dejun). Si e imporntant sa nu se confunde cu margarina care e produs 100% chimic.

| rosewater a răspuns:

Eu zic ca nu are cum sa fie sănătos, din moment ce contine multe grăsimi polisaturate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru rosewater):

Ce contine? Tu nici nu stii cum se scrie, dar dai sfaturi.

| RAY a răspuns (pentru rosewater):

Omule untul se consuma de cel putin cateva mii de ani si acum te trezesti sa spui ca nu e sanatos, nu vezi ca am dat dovezi clare cum ca grasimile =pericol pentru sanatate =mit ordinar

| rosewater a răspuns (pentru RAY):

Păi nu grăsimile = pericol. Grăsimile polisaturate. Iar cele polinesaturate sunt benefice. Oricum, am mai menționat că nu știu sigur, doar am zis ce stiam eu. Îmi cer scuze dacă am deranjat.

| rosewater a răspuns (pentru Cosmin86):

Dacă nu am scris bine si vrei sa ajuți pe acest site, te rog frumos să mă corectezi și voi scrie bine dată viitoare. Iar dacă am gresit, îmi cer scuze, nu trebuia sa raspund la această întrebare din moment ce nu am cunostinte verificate în domeniu. Greșeala mea. Un an bun!

| RAY a răspuns (pentru rosewater):

Faza e ca romani nu au o dezvoltare in a cercetea intelectual ceea ce cunosc, ca oile ei cred orice lucru, nu trebuie sa crezi trebuie sa stii, sa cunosti

| Cosmin86 a răspuns (pentru rosewater):

NU EXISTA "grasimi polisaturate", cuvantul "polisaturate" NU EXISTA. Cauta in dex sa vezi.

APOI cauta pe google si vezi ca te corecteaza si corect este " grasimi polinesaturate".

| rosewater a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate, imi cer mii de scuze, mai bine taceam.

| GrozzyGroaza a răspuns:

Da

| GrozzyGroaza a răspuns:

NU