| ginadr a întrebat:

Hey tupu am si eu o intrebare nu stiu daca am nimerit rubrica Sora mea se confrunta cu o problema Este intro relatie de aproape 3 ani in urma cu 2 ani si-a inceput viata sexuala cu acelasi baiat cu care are relatia amandoi au fost virgini si de atunci nu au mai schimbat parteneri de sex In urma cu 2 luni ea a inceput sa aiba dureri in zona genitala si nu mai poate intretine un act sexual mai de mult de 15 minute si alea cu dureri.Ce o sfatuiti sa faca? Si aveti idee de la ce pot fii durerile? Tin sa precizez ca pana acum nu au fost dureri.Eu am sfatuito sa mearga la un doctor dar a spus ca ii este rusine si ar prefera un sfat babesc. Cine ne poate ajuta va rog sa lasati raspuns. Cel mai bun raspuns funda :* Va rog frumos raspunsul cat mai urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista sfaturi babesti pentru asa ceva. Durerea la contact sexual poate semnifica o infectie (determinata, de exemplu, de o igiena precara) sau o rana pe col (leziune precanceroasa). sa mearga urgent la ginecologul ei, cel care o consulta mereu, pentru investigatii amanuntite.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bun răspuns este să meargă la ginecologie, nu are de ce să-i fie rușine, sănătatea ei o cere.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o afecţiune ginecologică, sau o infecţie...

Oricum, NU există leacuri "băbeşti" pentru aşa ceva!

Dispareunia ( durerile din timpul actului sexual ) poate avea DIVERSE cauze - vezi detalii în articolul de la linkul :
http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://sanatate.ele.ro/......vente.html

La ginecolog poate merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă este minoră ), TREBUIE doar să aibă la ea : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.