| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey, vreau sa merg la un cabinet medical,sa imi fac niste analize,deoarece nu am pofta de mancare si sunt si slaba pentru varsta mea, vreau sa vad ce am, si as vrea sa stiu cam ce analize o sa trebuiasca sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Poti face acele analize pe baza trimiterii de la medicul de familie, scapi mai ieftin. Ce anume? Nu stiu. Lucruri de baza, calciu, fier, paraziti, hormoni, depinde si de aspectul tau exterior, daca ai ochii obositi, cearcane, daca ai buzele rosii, albe sau vinete, etc, medicii te citesc foarte usor, stiu si ce-ai mancat aseara laughing.
Un set de analize generale nu urca peste 100 de lei. Vei dat probe de sange, o fiola-doua (foare putin, nu doare, nu-i nimic de speriat), probe de scaun pentru viermi si produsi ale ficatului, bilei, pentru detectarea problemelor de functionare a lor, si proba de urina. Vei merge la laborator cu o zi inainte pentru a primi recipientele pentru proba, sau poti cumpara si de la farmacie, mergi direct cu proba in buzunar happy. Asta e, sanatatea cere sacrificii.
Multa sanatate, nici eu nu am pofta de mancare niciodata, doar cand folosesc Eurovita Multiminerale mai simt si eu ca imi e foame si mai pun un KG-doua pe mine. Apoi slabesc din nou.

| RoseOfTheFire explică (pentru valentingb):

Da,asa si eu, intr-un timp eram mai bine, acum am inceput sa slabesc din nou, si da cam 100 de ron costa analizele. Buzele, nu le am rosii, doar ca sunt crapate mai mereu mai folosesc balsam de buze, dar nimic, deci ceva este din interior nu din exterior.Si despre analize sa fiu sincera, mie cam teama, cand imi v-a lua sange laughing serios acum.Recipientele, le-am cumparat deja de la farmacie. Vorba lui bunica, noi de aceea slabim ca suntem afurisiti laughing). mersi mult!

| valentingb a răspuns:

Bunica ta are dreptate laughing. Daca analizam vorba asta, sa stii ca are baza psiho-medicala. Oamenii afurisiti, sunt stresati, stresul ne doboara, consumam calciu, vitamine, mai mult decat alti oameni. Si daca la suprafata nu ne exteriorizam, nu recunoastem ca am fi stresati (cateodata nu ne recunoastem nici macar noua insine asta), ei bine corpul ne da de gol.
Eu sper din suflet ca vei gasi cauza, sunt sigur ca in sange se va descoperi problema. Sa imi dai un mesaj cand afli, bine?
Cat despre sange, nu ai de ce sa iti fie frica. Sigur te-ai taiat macar o data, si ai vazut ca sangele s-a oprit pana la urma. In cazul asta, e o mica, micuta intepatura, nu curge sange, ci este extras atat cat e nevoie, si la urma tamponezi acel punct unde a fost acul, si gata. Vezi? Simplu, nimic de speriat!
Uite si o povestioara doua(eu am cam stat prin spitale) : am pielea si venele foarte tari, abia intra acul in mine. Si era o asistenta incepatoare, vine sa imi ia sangele, apasa ea, apasa...se uita la mine..eu o incurajam sa apese mai tare, haide, apasa, trebuie sa intre. Ei ii era frica. Pana la urma a apasat mai tare si a intrat acul, facand un zgomot : poc! Ea s-a speriat asa tare incat a tipat si a fugit dupa asistenta sefa laughing Cand s-a intors, eu umplusem singur recipientul, vazusem de multe ori cum se face. Am mai vazut o fetita de 4 ani care radea cand ii lua sange, si barbat de 40 de ani, lesinand laughing. Nu e greu. Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa mergi si la un endocrinolog.
Iti vei face analize de sange, urina, scaun.
Te pup!

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Deci cu rezultatele de la analize sa merg la un endocrinolog?

| hummmer a răspuns:

Nu ştiu ce analize trebuiesc dar Îţi doresc multă sănătate.

| Assu53 a răspuns:

Pai in primul rand analize de sange sa vezi cum se manifesta big grin si dupa daca ai intr-adevar vreo problema te duci la doctorul cu specializarea la ceea ce ai tu probleme big grin. App chestia cu slabitul se manifesta datorita timpului mult petrecut in fata calculatorului straight face Parerea mea cred ca ai avea lipsa de calciu big grin dupa ce iti faci analizele te rog sa postezi ce rezultate ai obtinut happy

| RoseOfTheFire explică (pentru Assu53):

Am incercat sa mananc cum au zis altii, cate 4 mese pe zi, dar parca nimic nu se lipeste de mine, si de aceea vreau sa vad care e sursa acestor probleme.Si da, o sa postez, mersi pentru raspuns. :*

| alina_8632 a răspuns:

Buna! pai analizelele in general se fac cam toate :urina, scaun, sange si depinde de ce te mai plangi tu ca te doare poate sa fie raze la plamani sau ma rog altceva. dar cam astea se fac eu o stiu din propria experienta:* insanatosire grabnica:*:*

| RoseOfTheFire explică (pentru alina_8632):

Nu am nici o problema, decat aceasta ca nu ma ingras, in rest nu am nimic oricum, mersi mult. :*

| valibb a răspuns:

Un complex de vitamina B poate sa te ajute cu pofta de mancare, Sanatate!

| RoseOfTheFire explică (pentru valibb):

Crede-ma,ca am luat toate vitaminele posibile, si nu au avut efect...

| valibb a răspuns:

Fa mai multa miscare. te dai cu rolele, bicicleta etc si va creste si pofta de mancare