| anonim_4396 a întrebat:

Hey vreau sa slabesc cel putin 4-5 kg, vreau sa ajung la 50 in macar o luna sau pana in octombrie. Dar nu vreau nici sa alerg dupa tot felul de diete si sa ajung pe la medici din cauza scaderii de calciu sau etc. Vreun sfat? M-ar ajuta foarte mult! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| 4343gddhkied a răspuns (pentru bursuc001):

Sunt fata, am 1.64-1.66 si am 55 kg.

| bursuc001 a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Mda, tot NU ai precizat ce vârstă ai...
Noroc cu întrebările tale anterioare de unde am observat că ( acum ) ai aproape 15 anişori :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

O seară frumoasă.

| pufuletziii a răspuns:

Nu trebuie sa ti nici o dieta, trebuie doar sa ai grija la dulciuri si grasimi, sa fie cat mai putine si sa faci sport. Poti sa alergi seara prin parc sau poti sa faci si acasa cate 30 de minute gimnastica. Ajuta foarte mult, bafta!happy

| 4343gddhkied a răspuns (pentru pufuletziii):

Multumesc!:*

| pufuletziii a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Cu placere!:*

| 4343gddhkied a răspuns:

Credeti ca plimbare cu rolele 1h jumate ajuta?

| Serginyo a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Sincer da... am uitat sa mentionez ca eu ma dau cu un skate cu 2 roti aprox 5, 6 ore pe zi. dar asta nu m-a prea ajutat la abdomen. ci la gambe. dar in kilograme slabesti destul de mult

| 4343gddhkied a răspuns (pentru Serginyo):

Mersi big hug!

| Serginyo a răspuns:

Asculta aici. e testat pe pielea mea. intr-o luna am slabit 7 kilograme fara mult efort. nu mai mananci dupa ora 7, mananci o felie de paine pe zi si faci alergi 30 de minute pe zi. e de ajuns. sau daca nu, abdomene seara de seara. serii de 50 cel putin
Asa aratam inainte : https://www.youtube.com/watch?v=JO89IkmRMd4&list=UU0YDkIIcJtUD4Hp5on6U4ow
Si acum arat asa : https://www.facebook.com/....../photo.php

| 4343gddhkied a răspuns (pentru Serginyo):

Felicitari happy! Multumesc de sfat!

| Serginyo a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Scuze. ti-am dat un link gresit. asta e cel bun. inainte : https://www.facebook.com/....../photo.php

| 4343gddhkied a răspuns (pentru Serginyo):

Nu face nimic, chiar se vede diferenta pe pagina ta de facebook, sper sa nu te superi ca am accesat-o!

| Serginyo a răspuns (pentru 4343gddhkied):

E ok! nu ma supar happy

| 4343gddhkied a răspuns (pentru Serginyo):

happy

| Anastasia_Iaz_1998 a răspuns:

Poti face sport si manca mai sanatos.Deasemenea ajuta sa bei mai multa apa (3 litri pe zi). Succes.