| mon@29 a întrebat:

Hi.am si eu o prb ca amigdalele.sunt inflamate si au cripte si de acolo iese ceva urat mirositor. ceva bobitze albe.precizez ca am fo la orl si mi-a dat tratament iar dupa am facut moldamin. a trecut un timp acu au aparut iar. cel mai explicit rasp si fara site prm fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Problema despre care ne vorbesti este foarte frecventa in acest sezon. Daca nu vrei sa mergi din nou la medic, bea multe ceaiuri caldute in care sa adaugi zeama de lamaie si miere (amandoua ingredientele au proprietati antiseptice). Poti merge si in magazinele naturiste sa intrebi, poate vei gasi si acolo cateva solutii. Multa sanatate.

| gabrielgypps a răspuns:

E o chestie naspa, de care s-ar putea sa nu scapi niciodata, desi te indopi cu antibiotice.
ai putea sa te gandesti serios la extirparea lor, se face chirurgical, nu dureazamult, nu doare, tare, si ai scapat de ele. rorul amigdalelor este acela de a incalzii aerul care in inspiram, inainte de a intra in plamani.
mergi la un medic chirurg si stabiliti detaliile actiunii.

| Kaede a răspuns:

Din pacate ai amigdalita cronica si daca faci amidgalite acute mai des, singurul tratament este cel chirurgial. Intre timp poti incerca sa faci gargarisme cu ceai de musetel la care ai adaugat bicarbonat de sodiu (o lingurita la un pahar de ceai)+badijonari cu albastru de metil. Dar oricum mergi la un ORL-ist pentru ca exista posibilitatea sa faci complicatii urate pe care nu le-ai vrea.asa ca mai bine scapi de ele. Tu ai practic un focar cronic care intretine o infectie.

| EmmaBaa a răspuns:

Poi... poti sa te duci sa ti le arda cel putin asa i-a facut mie.