| anonim_4396 a întrebat:

Hii TPU!
Fratele meu are febra 40* cum sa fac sa ii scada febra (fara Medicamente)?
Fundaaa si Voturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| getutageo a răspuns:

40 este febra mare dul la medic ce mai stati pe ganduri

| LexieG a răspuns:

Cheama repede ambulanta! Este foarte periculos.Du-l repede la medic! Totusi dac nu vrei, taie un cartof feli, si pune-i pe talpa feliile de cartof. Funda?

| Anndi98 a răspuns:

Intr-un castron pui apa si otet si inmoi sosetele acolo apoi i le pui lui in picioare iar peste cele ude, pui unele uscate iar frunte si pe piept pui 2 batiste la fel de uda...si astepti sa se usuce. La mine a mers si avem tot 40! Funda?happy

| Senorita2000 a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa-l duci la doctor.

| SAMM0603 a răspuns:

E un leac babesc de ep la tara.
Iei o pereche de ciorapi ii bagi in apa, ii storci si bagi jumatate de ciorat in oret apoi ii dai sa ii incalte. Stiu ca mirosului nu e placut dar ajuta foarte mult!
Bafta! Si ai grija de el!

P.S : daca mai e ceva lasa-mi mesaj

| hunnybunnydiana a răspuns:

Dai o compresa cu apa rece si pune-eu pe frunte sau fa-i un dus rece...o sa-i scada ai sa vezi

| ADYX009 a răspuns:

Febra 40 e clar moare, crutai viata

| georgyana0306 a răspuns:

Salut,nu incerca nimic suna la 112 sau cauta un medic sau un adult cat mai repede

| Adr1aNNN7 a răspuns:

Pune-i comrese cu apa rece pe frunte si da-i sa bea multa apa (4l pe zi) la temperatura camerei-mai caldute.

| Tsunade99 a răspuns:

Compresele cu otet-lasi pana se usuca si tot asa in timp ce chemi o ambulantza.

| Anuska_8824 a răspuns:

Inmoaie`i sosetele in otet si incalta`l ca ele. Daca febra nu scade si nu vrei sa suni Salvarea.Desi asta ar trebui sa faci, poti sa iei un cearsaf si sa il umezesti un pik...Si s ail invelesti ca el. In caz ca are si frisoane, inveleste`l bine si fa "trucu" cu sosetele`! Cel mai bine ar fi sa chemi o ruda sau salvarea

| CoquineNoire a răspuns:

Pai la febra 39 grade se cheama ambulanta!
vrei sa-l omori?
nu ai ce sa faci... sper ca nu e prea tarziu.
si asa, ambulantale intarzie cel putin o juma de ora, moare lumea cu aia.
bafta si sanatate!

| claudia_9559 a răspuns:

La temperatura asta trebuie sa mergi urgent la spital

| andrada_3947 a răspuns:

Multumesc mult pentru sfaturi dar acum se simte mult mai bine tongue

| AlexaDew a răspuns:

Uda o batista cu apa rece. Pune-i-o pe frunte. Taie niste felii de cartof si pune-i -le pe talpa. Daca nici asa nu merge du-l repede la doctor!