| Myssteriusthanlife a întrebat:

Hy TPU
deci in vacanta de vara o sa ma operez de polipi ..am 14ani
si imi este foarteee frica
am inteles ca se face anestezie si nu stiu cu care este mai bine anestezie locala sau sa ma adoarma
cum e mai bine pot exista complicatii?
imi puteti spune cum decurge o astfel de operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Buna! Eu m-am operat de polipi la 6 ani si mi-a facut anestezie totala. M-a asezat pe masa de operatii iar anestezista draguta mi-a apasat pe nas o masca si am "adormit" fara sa vreau. M-am trezit in salon si ma durea putin gatul, iar o asistenta mi-a dat o fiola sa beau (nu mai tin minte ce era exact), dupa care am vomitat sange. Mi-a dat drumul acasa unde am mancat doar iaurt, am baut ceai, si cam atat. Nu trebuie sa te ingrijorezi! Eu zic ca cel mai bine e sa iti faca totala, sa te adoarma, nu vezi, nu auzi, nu simti. Pupici si sanatate!

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Pe vremea lu impuscatu se facea sub anestezie locala. Iti bagau niste clesti mari pe trompa, racaiau si scoteau polipii. Era destul de traumatizanta experienta pentru un copil, mai ales ca era dureros cu tot cu anestezia lor.
Acum se face si sub anestezie generala, dar, este periculos sa mai faci anestezii generale in Romania. Multi medici sunt incompetenti. Au fost cazuri cand pacientii nu s-au mai trezit niciodata sau s-au trezit cu grave probleme neurologice.
Tu alegi daca sa risti sau nu. Ti-am zis, e chiar traumatizant fara anestezie generala.

| mgtow a răspuns:

Daca aveau bani parintii te bagau la operatie cu laser care era mai convenabia pentru tine, in trecut prin anii 2000 s-a operat o ruda de-a mea si a durut-o apoi cand a vazut sange a lesinat dar acum te trateaza mai bine, te prinde pe pat sau scaun cu curele anestezie si operare.

| adyady54 a răspuns:

Ieri m-am operat de polipi si mi-a pus o masca pe cap si trageam un aer cu miros de lamaie si alte arome si am dormit peste 5 - 10 minute m-am trezit si aveam o durere de cap si am vomitat sangele din nas si mi-am revenit.O sa te doara gatul o saptamana cred.