| annonimaaaa555 a întrebat:

Iau anticoncepționale de 3 ani, însă acum am întâmpinat o problemă. Mi-a lipsit o pastilă activa alba din folie (din fabrica)din a doua saptamana și nu stiam ce sa fac
Ginecologul nu mi-a răspuns. Ziua respectivă nu am luat (deoarece nu aveam ce)si dupa am continuat.Intrebarea mea este daca sunt sanse de sarcina daca am avut contact sexual neprotejat cu iubitul intre ziele din 29 aug 2 sept-am fost pe ovulație între 25 si 31 aug(asa arata aplicația)Pastila lipsa a fost pe data de 3 sept(dupa aplicatie as fi fost pe ovulatie in data de 30 aug)daca se mai intampla, ce am de facut si sunt sanse de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie neapărat să faci test de sarcină pentru că e foarte posibil să fi rămas însărcinată. Îți recomand să iei sterilet cu Progesteron în loc. Aşa ai mereu siguranța că îşi face treaba, doza de hormon e mică şi funcționează local.

| annonimaaaa555 explică (pentru StudentLaMedicina):

Când ar trebui sa fac testul? Dacă îmi întârzie? Și la câte zile după întârziere?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru annonimaaaa555):

În prima zi de întârziere.

| annonimaaaa555 explică (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc!

| shyde a răspuns:

Nu e ceva simplu de evaluat, orice mica schimbare poate declansa fertilitatea. E foarte greu de spus, probabil de asta nu-ti a raspuns. Mai e si responsabilitatea ta sa iei pauze cand gresesti si sa iti ajustezi timpul ca sa ai o siguranta. Altfel, sansele se dau peste cap, ca orice in lumea asta, si nu exista o claritate, orice se poate intampla.

Apropo, bine de stiut, anticonceptionalele distrug organismul. Formeaza cheaguri de sange, sunt toxice la ficat, dau boli de inima, vezica, creier, si multe altele. Sunt facute sa modifice si sa distruga, si chiar asta fac. Si nu exista reversie completa dupa astfel de distrugeri.