| symonyk007 a întrebat:

Iau un tratament cu antibiotice dar beau cafea cu lapte credeti ca laptele ia din taria medicamentelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu dauneaza. uneori este indicat deoarece antibioticul distruce si bacteriile din intestine care au un rol important in procesul digestiv, aceste bacterii revenind in momentul in care bem lapte!

| Veme a răspuns:

Depinde. Daca este din clasa tetraciclinelor, da.

| dana85 a răspuns:

Nu are cum sa diminueze efectul antibioticelor, ba mai mult este indicat ca in perioada cat le administrezi, sa consumi mult iaurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! In cazul in care faci tratament cu antibiotice gen tetracicline: tetraciclina, demeclociclina, oxitetraciclina, clortatraciclina sau tratament cu fluorochinolone: norfloxacina, ciprofloxacina, ofloxacina NU se administreaza in asociere cu Lapte(datorita continutului in calciu), antiacide(saruri de calciu, magneziu, aluminiu), saruri de fer.
Nu se asociaza deoarece se formeaza niste compusi insolubili greu de absorbit prin membrane. Deci nu se asociaza/
Antibioticele se iau pe stomacul gol pentru o absorbtie optima, Nu se asociaza cu alcool(nici nu ai precizat de ce fel de antibiotic iei).
Este bine sa mananci fructe, legume bogate in vitamine C: citrice, catina, macese, ardei gras etc pentru a te ajuta sa lupti impotriva infectiilor.

| Quanah a răspuns:

Nu prea vad legatura dintre lapte si antibiotice sau "taria" lor, cum ai spus tu. Nu are ce sa faca laptele. Nu esti prima persoana care bei lapte in timp ce ai tratament cu antibiotice

| Breake a răspuns:

La Antibiotice laptele dauneaza, in rest cu alte medicamentele nu dauneaza