| vεηiη a întrebat:

Ieri a fost data de 26 aprilie. Data pe care ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia. De obicei imi vine dimineata, dar nu mi-a venit deloc. Am intrat la suspiciuni, asa ca am facut un test de sarcina. Rezultatul fiind negativ. E posibil sa-mi intarzie menstruatia datorita faptului ca am racit la rinichi? Urinez destul de des, in cantitate mica, si ustura :-s. Acord

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina nu are nici o valoare deocamdata. L-ai fi putut lua in considerare doar daca era pozitiv, fiind negativ, este neconcludent fiind facut prea devreme. El trebuie facut abia dupa 7 zile de intarziere a mentrei. daca tie trebuia sa iti vina pe 26 aprilie, poti face testul pe 3 mai, din prima urina de dimineata. Asa cum scrie si pe ambalaj, testul iti poate arata devreme ca ESTI insarcinata, dar daca e negativ pot fi doua cauze: nu esti insarcinata sau sarcina e prea mica si testul nu detecteaza hormonii secretati de placenta.
Oricum, parerea mea este ca e prea devreme sa te gandesti la sarcina. pari a avea si o infectie urinara sau o boala transmisibila sexual, ceea ce ti-ar putea intarzia menstra cu 2-3 zile. De-abia daca depasesti aceasta perioada, poti incepe sa te gandesti la sarcina. Deocamdata, din pacate, nu poti lua urinal sau altceva findca nu stii inca daca nu esti insarcinata.

| Zenithf a răspuns:

Se poate. Incearca bai de sezut cu ceai de coada calului, trebuie sa fie cald dar nu fierbinte si sa te scufunzi pana la mijlocul spatelui (cam pe acolo sunt rinichii). In caz ca simti o ameliorare dupa 2-3 bai atunci continui tratamentul cu bai, daca nu atunci musai sa mergi la medic.

| Zenithf a răspuns:

Si in caz ca baile isi fac efectul, tot va trebui sa vorbesti cu medicul despre asta, sa nu fie vreun pericol ascuns.

| bobby_7474 a răspuns:

Da,s-ar putea, insa trebuie sa iei medicatia necesara pentru infectia urinara, iar daca menstruatia nu-ti apare in citeva zile du-te la ginecolog

| luciana200972 a răspuns:

Incearca cu urinal, 3 pe zi, dc nu da rezultate in cateva zile mergi la medic, este posibil sa fie o infectie urinara si nu neaparat raceala la rinichi.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Pentru o zi te alarmezi?oh go on mie imi intarzie cate 4 zile stai linistita si da de la raceala poate sati intarzie am avut o prietena care i-a intarziat 3 luni pana la urma a ascultat un leac babesc de la mama ei si iau venit musafirii

| cristi 25 a răspuns:

Contacteaza un medic sau medicu de familie...

| pufosheniaaa a răspuns:

Depinde cati ani ai si cand ti-a venit si eu am patit anul acesta mi-a venit mai repede apoi mai tarziu sa stii ca pana la 18 ani trebuie sa se regleze asa ca nu te ingrijora dar daca spui si de urina ar trebui sa consulti un doctor si sa iti faca niste analize eu iti urez sanatate te pup o zi faina

| dyapapusik a răspuns:

Pai daca te duci si culegi hamei dupa 3 zile iti vin musafirii:d.am citit intr-un ziar mai vechitongue