| MaryMaria333 a întrebat:

Ieri am dormit destul si peste zi si noaptea dar apoi la lucru dormeam pe mine. Cand ajung acasă de fiecare dată dorm de rup normele, ma trezesc seara târziu sau cu noaptea-n cap. Nici așa nu e ok, ziua mea intreagă s-a dus. E absolut in regulă sa dormi câteva ceasuri după muncă dar in cazul meu îi ceva prea exagerat! Ce as putea sa fac să am un somn normal si odihnitor, nu exagerat de mult ca după să îmi pice ochii în gură de oboseală? Nu mai pot in ritmul ăsta... Am luat si vitamine dar nimic. Apropo, am probleme cu plămânii (fibroză pulmonară). Să fie de la asta baiul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Abtine-te sa mai dormi cum ajungi acasa si sa dormi NUMAI orele de noapte, de al 10 seara pana dimineata, noapte de noapte.
in felul asta iti readuci la zi ciclul circadian si in scurta vreme, dormind numai orele de noapte, iti vei ajusta somnul.

| MaryMaria333 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu am cum. îs ruptă de oboseală

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Sigur ca ai cum, tragand de timp.
Ideea este ca trebuei sa-ti ajustezi somnul normal, sa dormi numai orel de noapte, si nu se poate altfel daca nu tragi de tine sa stai treaz ziua sis a mergi in pat eventual laora 21, dar nu mai devreme. Intr-o saptamana iti reglezi somnul si mergi la culcare normal de la 9 sau 10 seara, pana dimineata. Ar trebuii sa fie suficiente 9 ore de somn.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca la munca stai minim 8 ore, mai faci si pe drum minim o ora, si mai dormi cateva ore dupa, ziua s-a dus, nici asa nu e bine.

Noi nu putem sa-ti spunem, trebuie sa consulti un specialist ca sa alfe de unde vine somnul asta, poate trebuiesc facute niste analize.
Poate o fi si de la plamani, nu stiu, poate e lipsa de oxigen si de acolo somnul ala, ca n-ai vigoare in tine.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Nuu. Stau aproape de locul de munca si avem transport gratuit. In nici 10 min ajung. Săptămâna asta sunt tura de dimineață, ajung acas cam pe la 3. Fac ce fac și mă ia somnul, de foarte multe ori nu apucam nici să mănânc că ațipeam deja. Abia seara sau in toiul noptii ma trezesc. Mi ciudă că nu pot avea o viață de om normal!

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai o sa ai o viata de om normal daca te duci la medic sa aflati de unde vine somnul asta exagerat.
Daca stai asa...nu ai sa ai o viata normala. Ca aici nu vei afla cauzele si nici remediile, ca daca nu stim cauzele, nu avem cum sa stim remediile.

Cauzele ar putea fi mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai mai lucrat și asta poate fi o cauza, tu lucrezi probabil în producție în 3 schimburi, asta te suprasolicita foarte mult, KO te face, dar după o perioada te vei obisnui; părerea mea este ca bu ti se potrivește acest job, poate ar trebui sa îți cauti un job de 6 ore la part-time, sau 8 ore, un singur schimb. dacă te trezești la 4 -5 dimineața îmi imaginez cum te simți, și lucrezi în 3 schimburi, știu ca am lucrat și eu în fabrici, si ma rupea, lucri ca robotul pentru un salariu de robi pe care îl spargi într-o săptămână, direct în lumea a treia zici ca trăim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te duci la medicul de familie sau măcar să îl suni şi să-i explici situația? Poate ai ceva carențe în organism.Îi zici tot ce te deranjează, ce vitamine ai luat şi o să vezi ce o să-ți spună. Bănuiesc că de fibroza ta ştie. Poate te trimite să-ți faci ceva investigații, analize.E medic, va şti încotro să te îndrume.

| Dormeo a răspuns:

Poate ai o problema medicala eu asa eram cand eram suprasolicitat psihic de la munca si mi-a luat mult sa imi revin

| MaryMaria333 explică (pentru Dormeo):

Păi tocmai ce am spus că am la plămâni. Nu știu dacă se trage de acolo sau nu

| Dormeo a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu problema la plamani, zic de ceva neurologic

| MaryMaria333 explică (pentru Dormeo):

Gen stres așa'i?