| Maxx23 a întrebat:

Ieri am fost la dentist să îmi curete măseaua de puroi și sunt încă umflat, nu știu de ce. E grav? Zicea stomatologul că mi-a curățat, a scos puroiul și în plus ceva infecție pentru puroi și cică o să îmi treacă. Dar nu s-a desumflat de pe piele de la puroi, de ce? De durut nu mă doare. Dar m-a durut ceafa un pic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Măseaua nu se dezumflă instant. Ea nu a fost umflată de puroi ca și o minge cu aer, iar când nu mai are aer/puroi se dezumflă imediat. Nicidecum.
Acolo sunt niște celule care au fost afectate de infecție și au nevoie de timp să se refacă. Chiar 2-3 zile; depinde de organism, cât de puternic este el în ce privește imunitatea, și depinde și de tine, dacă vei consuma alimente vegetale (pentru vitamine) și de asemenea nu vei sta în curent și nu vei mânca pe partea cu măseaua afectată; nu vei consuma alimente sau băuturi prea reci sau prea fierbinți.
Dacă în 2-3 zile nu este vreo diferență, atunci te întorci la medicul respectiv și îi spui că măseaua nu s-a dezumflat deloc sau prea puțin.

| Rux2000 a răspuns:

Încă îți este inflamată cum este și normal de altfel. Sunt de aceiași părere cu Anonimg. Așteaptă că o să-ți treacă

| Vali-Florian_Petre_1980 a răspuns:

Bună dacă tot mai ești umflat și ai amețeli te du-te la un chirurg sa te vadă... Nu-i de joaca, și eu am avut la fel și am stat pana am ajuns la chirurg