Anna
| Anna a întrebat:

Ieri am fost la un interviu si am plecat asa de incantata incat atunci cand am dat sa ies pe usa, am intrat puternic in ea.Geamurile erau spala-te asa bine ca am avut impresia ca usa e deschisa.Impactul a fost zgomotos si marelaughing. In acel moment nu am reactionat, am paralizat de durere, timp in care unul din directorii firmei a venit in graba la mine sa ma intrebe daca sunt bine. M-a condus pana afara si mi-a zis:"off, esti a doua persoana pe ziua de azi care pateste asta"! M-am ales cu o durere de genunchi, un cucui zdravan in frunte si cu nasul umflat. Cel mai tare ma sperie nasul, care inca e umflat si ma doare.Ar trebui sa iau un antiinflamator? Vi s-a mai intamplat? Mi-e frica sa nu ramana asa... Sper sa-mi treaca, nu de alta, dar n-am de gand sa raman cu nasul cat casalaughing!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Eu am patit la fel si mi-a trecut in cateva zile, insa am ramas cu vanatai. Diferenta e ca eu atunci intram la interviu, am incercat sa deschid usa, insa avea un fel de arc in partea de sus si am tras tare. A mers greu pana s-a facut o deschizatura de 10 cm aproximativ, apoi brusc ...se pare ca prea repede, fiindca a ricosat din nasul meu laughing inapoi.
O sa treaca, doar ca s-ar putea sa trebuiasca sa stai in casa. Mie mi-a fost jena sa ma vada lumea.Aratam horror, zici ca eram batuta tongue

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Comprese cu apa rece sau o punga de gheata invelita intr-u prosop. Iti promit eu ca trece si nu ramai cu nasul cat casa.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Of, comprese cu gheata...
Ar trebui sa mergi sa faci o radiografie, cucuiele nu trebuie neglijate Anna, draga!
Antiinflamatorul pentru ce? Nasul trece, cucuiul ma ingrijoreaza!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Imi place asta, eu nu beau suc de obicei... dar pentru nas, sucul rece face minunilaughing...am retinut!

Anna
| Anna explică:

Imediat m-am dus la Mc si mi-am luat un suc cu gheata.Am stat cu suc-ul pe naslaughing si un domn in varsta mi-a spus ca nu e bine sa pun gheata la nas, sa ma duc la medic.Nu aveam cum pentru ca trebuia sa ajung la ultimul examen.

| psiholoaga a răspuns:

Nu exact asa, insa vara trecuta, la mare, am facut parasailing si am dat cu capul in barca atunci cand am coborat din ea. Am facut cucui instantaneu. Am mers la medic acolo, mi-a dat doar ceva pentru durere, atat, desi aveam ditamai umflatura, ziceai ca sunt frankenstein. E normal sa fie umflat a doua zi, o sa mai dureze, sunt convinsa ca iti va trece. La mine a durat vreo 3-4 zile pana s-a dus umflatura, coborand dinspre frunte spre ochi, apoi ramanand vanataie inca ceva vreme... Rabdare, deci!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cu multi ani inainte, pe cand sotul meu lucra de noapte, a sunat la usa ca-si uitase cheile...si era vreo 3 dimineata...Ne mutasem patul de vreo 2 zile si... evident am luat-o in directie opusa...si am intrat in perete...cu o viteza...copii erau mici si-mi era frica sa nu se trezeasca... M-am pricopsit cu un nas cat un cartof...am pus gheata... a trecut in ceva timp... dar n-am fost la medic pentru ca nu aveam timp cu cei mici...si asa m-am trezit cu deviatie de sept care imi creaza si acum mari probleme...
Parerea mea este sa te duci la orl-ist sa te consulte si sa-ti spuna ce si cum...nu lasa lucrurile asa...ca in timp ele se cronicizeaza.Bafta! ...Si ceea ce ti s-a intamplat, nu este prea amuzant gandindu-ne ce durere ai avut! Iar cei cu geamurile curate...bravo lor! asa trebuie sa fie! dar ar fi trebuit inramate ca sa poata fi vizibile pentru oricine!

| Dara a răspuns:

laughing Anna, imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat, dar era sa cad de pe scaun de ras! Poate ar trebui sa te vada un medic, daca s-a umflat nasul asa tare! Si nu are cum sa ramana asa, va trece!
Parca-mi si inchipui faza... ca in scenele cu Benny Hill laughing

eileen
| eileen a răspuns:

Eu recomand celor cu exces de zel in spalatul geamurilor sa puna un abtipild ceva acolo, altfel se lasa cu imprimeuri uratehee hee tu ana, pune rece acolo si poti sa mergi si la un medic, dar ai sa fii bine, garantez!

| cristi a răspuns:

Nu te speria, nu este ceva asa de grav cred, fiecare am mai avut inciente asemanatoare cred la un moment datbig grin, continua sa folosesti comprese reci, doar daca durerea persista in continuare contacteaza un medicwinking

| andi a răspuns:

Se mai intampla draga anna, eu personal am vazut un astfel de caz, numai k acea fata alerga, deci impactul a fost mai dur, martor era si profesorul de sport din sulina, dar el nu putea sa rada pe seama accidentului, k de... e profesor si nu trebuie' sa lase o astfel de impresie, dar eu crede-ma k nu puteam sa ma aptin...pe tine sper ca nu te-a vazut nimeni, si mai rau sper ca nu te-a filmat cineva... k te vad apoi pe you tube...stiu ca rasul face bine... dar nu vreau sa rad de tine... sper sa te faci bine cat mai repede... te pup pe obrajori ca sa iti treaca nasukul...( nu prea stiu care e legatu... dar sper ca merge big grinbig grinbig grin )

| irynna a răspuns:

laughingse mai intampla.si eu cand am fost la un interviu, mai demult, la fel cum spui si tu eram asa de incantata cum a decurs interviul si cand am vrut sa ies trageam inspre mine de usa si nu se deschidea iar eu chinuiam sa o deschid apoi mi-am dat seama ca trebuia sa impinglaughing.si am iesit. nu inainte ca o asistenta sa ma intrebe daca am reusitlaughing

| irynna a răspuns:

Stai linistita, iti va trece.mergi la farmacie si cumpara ceva, un antiinflamator sa iti treaca mai repede.

| andyman a răspuns:

Interesanta patania, asa a patit un prieten dar la el s-a intamplat ca s-a spat geamul cand a facut impactul si a trebuit sa il si palteasca... cucuiul inseamna un hematom adica o acumulare de lichid care trec de cele mai multe ori asa rapid, dar nu trebuie neglijat cucuiul... si nasul ca ti s-a umflat aici e problema ca in timp totul trece si cu masaje de relaxare asupra nasului cred ca va reveni la normal...

| yuly_6695 a răspuns:

Anna multi iti pot da sfaturi, si eu as putea sa iti dau sfaturi dar cu sanatatea altora nu ma joc, mai bine pentru tine du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis si...imperia...copresa cu gheatalaughinge amuzanta tare faza. sper sa te refaci curand!

| Arii :x a răspuns:

Acum ceva timp cand veneam de la scoala, fugeam si am cazut-mi-am facut un cucui in frunte d emai mare frumusetea apoi, broasca de la usa mi-a venit fix in cap in acelasi loc-IRONIC-nu am patit nimic in afara de durerea insuportabila.La mine a trecut sper sa treaca si la tine insa...mai bine te vede un doctor.