| bikesports2 a întrebat:

Ieri am înghițit din greșeală o bucățică de unghie si mi-a rămas până acum în gât, cum as putea sa o scoat, sau sa o dau drumul afara .......De ieri până acum nu o mai simt, dar macar sa fiu sigur! Dau funda mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

E doar senzatia ca ai ceva in gat.
Valabil si pentru oasele de macrou (ca sa intelegi ce vreau sa zic).
E plecata de mult unghia de acolo, dar, pentru linistea ta, mananca miez de paine si vezi daca simti ceva in gat.

| Aurora99 a răspuns:

Roaga pe cineva din familie sa se uite in interiorul gurii tale. Daca este vizibila, apeleaza la un medic de familie, asta ar evita situatii de tipul infectiilor. Daca nu se vede si ai inghitit-o, se digera destul de usor.Acidul nostru din stomac este capabil sa digere in situatii de urgenta chiar si o lama mica din metal sau un cui foarte mic.Este uneori normal sa simti jena in gat mai mult timp, pentru ca este o zona sensibila si usor iritabila.O zi buna!

| mihaicelsfant a răspuns:

Manaca paine

| MadRaven a răspuns:

Fă-ți niște mămăligă, dar las-o să fie mai moale. Și i-a niște guri sănătoase. Ea fiind lipicioasă, dacă ai ceva in gât o să se lipească de mămăligă și o,, să o ia la vale"
Eu așa scap când am oase de pește și funcționează de fiecare dată.

Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns:

Degetele pe gât şi dă-i la broaştelaughing.