| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am mancat 7 bomboane cu ciocolata mama mea mi-a zis ca pot face diabet este adevarat? Ce mi se poate intampla funda si vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Ai sa te ingrasi si o sa-ti para rau.
o sa ai carii, si o sa-ti para rau.
nu mai manca, si nu o sa-ti para rau. big grin

funda?!

| GabiiHaș a răspuns:

Sa stii ca 6 sunt putine.
7-suficiente
8-mortale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul e o boala ereditara in pricipiu, dar asta nu inseamna ca daca nimeni din familia ta nu a avut diabet tu nu poti face. Nu de la 7 bomboane, dar daca faci abuz de dulce, de mancare nesanatoasa, nu faci sport, te stresezi, muncesti mult in timp poate sa apara si diabetul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doar daca faci abuz! Daca repeti zilnic, saptamanal, dar nici asa nu cred (dar sa stii ca e si o boala genetică, se transmite din generatie in generatie; daca are unul dintre parinti, automat, si tu esti "suspectă").
Oricum, mama ta a avut grija sa-ti atraga atentia ca dulciurile, intr-adevar, nu sunt bune la sanatate. Te si ingrasa, nu doar ca te imbolnavesti de diabet. Diabetul poate fi provocat si din alte cauze, nu neaparat de la dulciuri.

| daassh a răspuns:

De la 7 bomboane nu se intampla nimic dar daca faci excese pe decursul vietii mai mult ca si sigur ca vei face diabet zaharat dar consumul regulat si moderat de dulciuri(glucide, lipide) ajuta la buna functionare a corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Of. toate raspunsurile sunt bune da ca as putea da funda la toti :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unul din factorii care produc diabetul poate fi si consumul excesiv de produse zaharoase, vorbind despre diabetul zaharat insa cauzele diabetului zaharat sunt elucidate doar partial. Pe de o parte, se stie ca aparitia ambelor tipuri de diabet este legata intr-o oarecare masura de factori ereditari, genetici. Pe de alta parte, factorii de mediu joaca si ei un rol important...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu vreau sa ma ingras.

| Esial a răspuns:

E bine sa nu exagerezi niciodata cu dulciurile, vezi si tu reclamele de la tv in care zic sa nu faci exces de sare, zahar si grasimi.

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

NU pentru ca diabetul nu se face de la prea multe dulciuri aia e o boala.

| S3ntimentBoY a răspuns:

:]]]]]]]] ce prostii nascocesc parintii pentru ca noi sa nu mai mancam ciocolata :]]]]]]]]]]

| UNcopac a răspuns:

Te-a mintit, nu poti face diabet asa usor... diabetul se face si pe baza de nervi, nu e neaparat sa mananci dulce! ti-o zis asa ca sa nu mai mananci de teama sa nu te faci cat o purcica cred eu happy... asa ca dai bataie si mananca cat mai mult fara griji, daca faci si ceva miscare pe langa nici nu se simte

| Trollu a răspuns:

Pfoai eu am mancat mult mai multe si nu am facut diabet te-a mintit

| kissuletz87 a răspuns:

Eu cand eram mic cum prindeam borcanul de dulceata cum il goleam sau chiar si ceasca de zahar. am mancat la dulce de nu mai stiu si nu am nimic. nu face nimic dulcele doar iti imbunatateste viata. ideea e sa stii ce sa mananci si cand.

| CosMinkBa a răspuns:

Nu faci diabet de la 7 bomboane cu ciocolata.