| TheBadOne a întrebat:

Ieri mi-am cumparat o pereche noua de sandale, iar azi, dupa ce am mers destul de mult cu ele, am observat ca mi s-au facut besici. Ma ustura chiar si cand nu merg, ci doar stau. M-am dat cu o crema de dureri, dar nu mi-a trecut. Ce ar trebui sa folosesc pentru imi trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa indepartezi absolut orice apasa pe rana aceea, de exemplu particele din besica sparta sau firisoare de praf, apoi sa incerci sa pui un plasture, daca rezisti, si sa porti incaltaminte care sa nu deranjeze. Nu prea ai ce sa faci, tinand cont ca e o mica rana deschisa, trebuie sa astepti o zi sau doua pana cand pielea va incepe sa se refaca. Eu am patit farte des asemenea lucruri si de aceea stiu. In plus, eu faceam si la maini cand mergeam la bunici la tara si ajutam la fan sau la porumb, atunci puneam un plasture sa fie cat mai gros deasupra, ca eventualele atingeri sa nu mai fie directe cu rana. Poti sa folosesti o crema de galbenele, gasesti pe la toate farmaciile, si de asemenea poti sa dai sandalele cu putin spirt, sau chiar o crema hidratanta daca iti convine- nici nu vor mirosi picioarele tale a spirt-, pentru ca materialul sa se intinda putin, sa nu te mai bata alta data! pupici, sanatate muulta!

5 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

În primul rând,se numesc bătături. Este absolut normal să apară la o încălțăminte nouă și dacă ai mers destul de mult. Dacă te-ai dat deja cu cremă,dă-te în continuare, o să treacă cât mai curând posibil, stai liniștită.

Succes.

| Classy a răspuns:

Trebuie sa gasesti la farmacie un unguent special de la farmec cred.Si altadata, ca sa previi acest lucru iti poti comnda de la AVON acele pernite cu gel pentru pantofi cu toc.Te pup si sper ca te-am ajutat :*

| AlenaVictoriaMaria a răspuns:

Crema de galbenele. Ajuta foarte mult.

| Shnitzy1324 a răspuns:

Deci mie chiar recent mi-a aparut la fel,daca sunt besicile mari atunci ia un ac si ata si fa un nod, adica cosi, apoi mine il scoti, mie mi-a trecut.

| biiiiiiii33 a răspuns:

Pune un leucoplast la mine merge happy