| Mara6392 a întrebat:

Ieri seară am plâns și am adormit plângând și acum mă dor ochii. Tot timpul când plâng și după adorm, mă dor ochii. De ce mă dor ochii a doua zi după plâns?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la oftalmolog sa te consulte, ce varsta ai? Este normal sa te doara ochii după ce plîngi ca ei fac efort glandele lacrimale sunt suprasolicitate

| Violleta2022 a răspuns:

Nu de la plans te dor ochii, ci de la orele pe care le petreci in fata unui ecran de telefon, sau a unui computer!

| dullcat a răspuns:

Buna.Probabil plansul este pentru ochii tai un efort prea mare, considerand ca acestia au si muschi care sunt solicitati la fel ca restul corpului. Durerea e normala pe moment, insa dupa o noapte de somn nu prea.Deci poate nu ar strica sa mergi la medic, sa vezi despre ce e vorba.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca-i inflamezi in timp ce plangi. Pune-ti comprese reci pe ochi dimineata, eventual ia un antiinflamator. Si daca persista, e posibil sa ai ceva la ochi, gen conjunctivita.

| Smmo a răspuns:

Stai linistita, e normal sa te doara. Fa astfel incat sa plangi cat mai putin si mai rar... cauta sa ai o viata linistita. Iti doresc zile senine!

| niiiiy a răspuns:

Si mie mi s-a întâmplat. Poate să fie că ochii devin uscați după plâns și de asta doare. Dacă ți se întâmplă des, poți încerca să te speli pe față cu apă curată sau să folosești picături pentru ochi să te hidratezi. Nu mă bag în discuția ta cu persoana 1, dar sper că te ajută cu sfaturile astea! Să ai o zi bună și sănătoasă!?