| mistiquer a întrebat:

Imi cade parul foarte dess, numai trec cu mana prin par si iau cateva fire. si in iarna imi cadea asa dar acum m-am saturat. am folosit si sampon anti cadere, mi-am tuns mai scurt. dar cand ma pieptam am o gramada de-a fire pe perie. ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cand se intampla ceva in "exterior",inseamna ca este un deficit in "interior".Ar fi recomandat, sa-ti faci si niste analize din sange, pentru a vedea cum stai cu magneziul, zincul, seleniu.Pentru crestereaparuluiarfi indicat sa folosesti si niste suplimente alimentare,care contin:seleniu,zinc, fier, magneziucalciu, siliciu dar si vitaminele din gama B-urilor, mai ales B6.Acestea te ajuta si pentru unghii, ten.
De asemenea STRESUL, este unul din dusmanii cei mai mari pentru organism! Din acesta cauza ar trebui sa folosesti magneziu si B6.

| Deliiiia a răspuns:

Mergi la medicul de familie, care iti va face o trimitere la medicul dermatolog. Nu e normal sa-ti cada atata par, poate fi o lipsa de vitamine sau o problema in alimentatie.

| oanaro a răspuns:

Am folosit crema concentrata din ingrediente active naturale de pe acest site: http://www.tratamentchelie.aaz.ro
Sotul meu a folosit acest tratament pentru chelie, iar eu pentru sprancene, pentru ca le aveam foarte rare. Rezultatele sunt absolut uimitoare.

| FatFrumosDinLacrima a răspuns:

Foloseste ulei de ricin, poti sa il achizitionezi de la plafar/farmacie!