| anonim_4396 a întrebat:

Imi e cam jena sa intreb ca totusi nu prea pare normal, isa e normal daca sunt baiat, am 13 ani(pe 29 iulie fac 14) si am fire(nu puf ca e gros si negru ca ala din spranceana :}}}} ) de par pe burta si mai des si lung de asupra buricului(cam ca ala de pe cap da mai rar) si puf mai negru pe piept? intreb asta pentru ca am auzit de oameni carora li se intampla aceste schimbari la 16-17 ani sau cazuri extreme in care au puf mic la 20.Nu ma deranjeaza, adica na, mai mascool, insa e normal? de retinut parul de pe maini e sarma iar cel de pe picioare e lung si gros ca ala de pe cap(da mult mai rar nu sunt chiar gorila) si chiar carliontat de fac glume colegii cand vin in pantaloni scurti ca zic ca port pulover in loc de pantaloni :}}}}}.Sa fie de la toate kakaturile de euri si chimicale din mancare? ca sa nu mai zic ca la subrat nu mi se vede pielea :} e negru si lung si gros ca peria de sarma :}}}} parca e leustean.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inocentiuaugustin a răspuns:

Stai linistit. nu-i nici un necaz...e un exces hormonal. pe scurt n-ai nici pe drac happy

| anonim_4396 explică (pentru inocentiuaugustin):

Tatal meu chiar nu e paros, adica am parul de la subrat mai des ca al lui si nu il indeparteaza, probabil seaman cu bunicul?

7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu are cum sa fie de la chimicale sau euri,cel mai probabil si taicatu era cam tot la fel de paros ca si tine si ai mostenit mai mult din gena lui,de asemenea te-ai dezvoltat si rapid,dar stai linistit fiindca acei mascarici au ciuda pe tine ca tu ai cu ce sa te dai barbat, dar ei probabil nu au prea mult par si nu au cum sa arate asta, am un coleg care este chiar mai paros[are par pe burta si pe piept, foarte des si gros, sa nu mai zic la picioare] si nu il deranjeaza deloc.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo la subrat nu mi se vede pielea, parca port doua mini peruci afro :}}}}

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si e cam jenant ca toti fac glume si zic sa ma rad sau ceva ca arat ca scos din canalizare, sau mai ma pipaie pe barbie si trag de firisoarele de par (franghile mai bine zis) cand vorbesc cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este vorba de ceva mostenit, daca nu de la tata, de la bunic, strabunic sau chiar stra-strabunic. Nu-ti fa griji! Chiar nu ii nicio problema, cum s-a mai spus, este un exces hormomal.
Daca isi tot bat multi joc, te-ai gandit sa-l indepartezi? Daca vrei asta eu iti zic cateva metode: cu big-ul (cu lama); cu epilatorul (daca ai unul, daca nu poti prin alte metode); cu ceara; cu crema depilatoare etc.

| anonim96783742 a răspuns:

Stai linistit, nu e nimic grav sa ai păr, de cele mai multe ori părul ne protejează. Prietenii aia nu se numesc prieteni dacă'și fac glume pe seama ta ( depinde cat de des) Oricum, mai târziu e posibil sa dispară încet încet, dar e important sa nu te razi, baftă!

| anonim_4396 explică (pentru anonim96783742):

Pe mine chiar nu ma deranjeaza insa voiam sa stiu daca e normal, multumesc baieti/fete ma simt mai bine :}