Întrebare recomandată | KatyyLWA a întrebat:

Imi este foarte greu sa ma concentrez. Adica, atunci cand invat, imediat imi zboara gandul la altceva sau nu pot tine minte. Maine mai am si test, iar eu ma cam ingrijorez. FUNDAAA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asta pe semne că nu-ți place să înveți la materia respectivă, citește cel puțin.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Poate o ciocolata te va ajuta sa te concentrezi mai usor[pe mine ma ajuta uneori]

| Azµre a răspuns:

Nu te mai îngrijora de aceea fuge gândul în altă parte. Trebuie să te concentrezi pe ceea ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi la plimbari in aer liber. Incearca sa te deconectezi un pic, poate dupa te concentrezi mai bine.
Daca nu te ajuta si ai probleme din cauza asta poti incerca sa iei ceva suplimente, Lecitina, Memo Plus etc.

| Gabitzu246 a răspuns:

In fiecare seara puneti o lumanara in fata si stai si uitate la ea in liniste sa fi numai tu cu lumanarea, poate ca o sa iti vina sa razi dar sa stii ca chiar o sa mearga.

| Liviu4you a răspuns:

Daca nu iti place materia respectiva normal ca nu te poti concentra. Fact.

| corodidenisa a răspuns:

Uite un tratament ca sa memorezi mai bine : cumparati o sticluta mica de ulei esential de rozmarin sau de busuioc de la un magazin de produse naturiste. testele undelor celebrare arata ca inhalarea acestor arome mareste productia creierului de unde beta care indica o crestere a vigilentei. tot ceea ce trebuie sa faceti este sa puneti cateva picaturi de ulei in par, pe incheietura mainii sau pe haine - oriunde puteti sa mirositi. sau puneti putin ulei intr-un pulverizator si lasati-l sa se imprastie in toata camera. pe mine ma ajuta sper sa te ajute si pe tine.

| 3ly3 a răspuns:

Ca sa retii foarte bine...ehh adica sa amintesti ceva la test invata inainte de ziua respectiva cu cateva zile inainte, ma refer la faptul de a citi de cateva ori in fiecare zi pe un parcurs de mai multe si astfel iti conturezi toate notiunile

| mara2075 a răspuns:

Pai ar fi bine sa nu ai pe langa tine nici calculator nici alte elemente care sa-ti distraga atentia. Incearca sa te concentrezi. Daca zici ca nu poti invata si te duce mereu gandul la ceva anume eu cred ca ceva te macina. Ai ceva care te duce mereu gandul la acel lucru., sau te duce gandul la detoate?

| alex99x a răspuns:

Cind inveti sau te concentrezi sa te gindesti doar la ce ai la invatat nu te gindesti la altceva