| Mrfear a întrebat:

Imi este frica ca nu o sa mai cresc.Am 1.65 sau ceva de genul.Pana cam la ce varsta creste o fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O fata poate creste pana pe la 16-17 ani.
Oricum, inaltimea copilului, este mostenita genetica de la parinti.

Exista si un calcul, cand copilul este fata:
(Inaltimea tatalui + inaltimea mamei -13):2 = inaltimea fetei

cand este baiat se calculeaza asa:
(Inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13):2 = inaltimea baiatului

Exemplu de calcul in cazul fetei:
- daca tatal are 180 cm, mama are 160 cm se calcuzeaza asa;
(180+160-13):2 = 163.5

| Clorox a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se zice ca femeile cresc pana la 20 de ani iar barbatii pana pe la 23-24?
Mie asa mi-a zis o fosta profesoara de biologie straight face

| Violleta2022 a răspuns (pentru Clorox):

Nu!
Cresterea se face in perioada adolescentina. dar cum fetele se dezvolta cam cu 2 ani mai repede decat baietii, isi incheie si cresterea cam cu 2 ani mai devreme ca baietii, ele crescand pana la 16-17 ani, iar baietii pana la 18-19 ani.

Eu mi-am incheiat cresterea la 16 ani...si am ramas de atunci cu 1.70m.

| Mrfear explică (pentru Violleta2022):

Inseamna ca mai am de crescut.Mersi!

| Clorox a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc de informatie happy

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Înălțimea tine de n factori. Nu ai idee câti sunt! Cat despre perioada de creste, aceasta sa fi sigura ca variază în funcție de fiecare organism în parte. În cazul unor întârzieri în dezvoltare, vei vedea ca împlinești 22-23 de ani și încă crești. Exista cazuri, dar mai rare. Se pot întâmpla foarte multe lucruri 'naturale' sau mai puțin. Nu ai de ce sa stai cu griji atâta timp cât totul decurge în limita normalului. Dacă tu te plângi de înălțime, ce ar putea sa mai spună săracele femei cu boli endocrine grave?