| Lolkkk a întrebat:

Îmi este frica, de la hernie se poate muri? Mama are și îmi este frica sa nu cumva sa fie de la fumat că ea fumează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce tip de hernie are?
Omblicala (la burta), sau de disc (la coloana vertebrala)?
Cu operatie se rezolva ambele!
In orice caz fumatul ingreuneaza recuperarea si daca are deja plamanii bolnavi, atunci pot apare complicatii.
Este cunsocut deja ca fumatul duce la cenre de plamani si apoi moarte.
Asadar, poate este timpul ca mama ta sa constientizeze raul pe care si-l face singura cu fumatul si sa renunte definitiv la el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Herniile sunt de multe feluri; în general se moare cu ele, nu din cauza lor. Dar e bine să fie operate, nu lăsate de capul lor.
În niciun caz nu e de la fumat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Hernia este o deplasare neobisnuita a unui organ.
Exista multe tipuri de hernie, poate fi ceva abdominal/intestinal, pe muschi, pe coloana vertebrala, etc.
Nu prea are legatura cu fumatul, de obicei afectiunea apare la persoanele care au facut efort fizic constant sau niste miscari gresite.
Dar fumatul deterioreaza vasele de sange, iar asta poate agrava multe boli si afectiuni.
De la o hernie abdominala neoperata se poate muri, daca apar alte leziuni, peritonita si apoi septicemie.
De la hernia de disc nu cred ca se moare, dar apare pareza si dureri insuportabile.
In principiu si o pneumonie te omoara, daca ai corpul slabit sau nu primesti ingrijire medicala corecta si la timp.

| mi25 a răspuns:

1. Nu ai precizat ce fel de hernie. Sunt multiple tipuri de hernie: hiatala, de disc, inghinala, ombilicala, lombara, abdominala, cervicala.
2. Nu se moare din aceste operatii.
3. Ceea ce spune Anon se refera doar la operatiile de herneie de disc, lombara si cervicala.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

NU murim ci ne chinuim si asta-i mai greu ca moarteawinking Mama ta ar trebui sa mearga la medic si sa se lase tratata. Nu are legatura cu fumatul, deci fii fara grija! Apoi nu ne-ai spus ce fel de hernie are, locul... Numai bine!

| Lolkkk explică (pentru Caro34):

La stomac, de disc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lolkkk):

La stomac e abdominala, aia de disc e la coloana vertebrala.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu se moare, dar exista riscul de paralizie in urma operatiei. Nu are nicio treaba cu fumatul. Iar in majoritatea cazurilor, operatia reuseste. Nu trebuie sa te temi, o sa fie bine. Am doua rude care s-au operat si tot e ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anon31241212):

De mentionat ca hernia neoperata duce mai repede la paralizie decat o eventuala operatie nereusita.
Si ca vorbim aici doar de hernia de disc.

| RaduRobertRO a răspuns:

În vasele mici, așa cum sunt cele care irigă coloana vertebrală, țigara face constricție. Până când acestea nu își mai îndeplinesc funcția. Asadar poate fi o cauza, dar se trateaza, mergi la medic si vei vedea e-ti zice. Nu cauta pe net rezolvarea la probleme mediale, nu e cazul. Poti doar sa te informezi, medicul stie mai bine ce si cum.