| TeddyDaiana95 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce este estrogenul? mai pe intelesul notru, am citit pe internet dar parca mai tare m-a bagat in ceata laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Estrogenul este hormonul produs atat de organismele barbatesti cat si de cele femeiesti. Estrogenul este responsabil pentru dezvoltarea caracterelor si functiilor sexuale femeiesti precum cresterea sanilor sau aparitia ciclului menstrual. In cazul femeilor, estrogenul este produs cu precadere la nivelul ovarelor si al placentei, in timpul sarcinii, si in cantitati mai mici la nivelul glandelor suprarenale. In cazul barbatilor, estrogenul se regaseste in cantitati mici si este produs de testicule si glanda suprarenala. Deasemenea atat la barbati cat si la femei estrogenul poate fi regasit in aproape toate tesuturile, dar mai ales in cele grase si musculare.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/analize/test-estrogen

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Estrogenul este numele generic dat hormonilor de tipul foliculinei, care provoacă fenomene caracteristice estrului.
Pa-pa.

| Ellie01 a răspuns:

Estrogenul este hormonul feminitatii.Este secretat de ovare (si in mica parte de suprarenale) si este cel care regleaza ciclul menstrual.