| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da un sfat?
Simtomatologia este mancarimi cu usturimi si iritatie in zona anusului, am facut analiza de secretie vaginala, la care rezultatul a fost urmatorul: frotiu relativ frecvente celule pavimentoase superficiale si intermediare, rare polimorfonucleare, bacili gram pozitivi si bacili gram negativi, rari coci gram pozitivi in diplo, tricomonas-absent, levuri-absent, neisseria-absent, cultura = E-coli, am inceput tratament cu ciprofloxacina dar s-a demonstrat ca am alergie la acest antibiotic. Am continuat cu flamexim 1 / zi timp de o luna si apoi 1 / saptamana timp de trei luni, lomexim si nistatin si multe bai cu galbenele.
Nu stiu ce trebuie sa fac acum, sa continui cu acest tratament chiar daca nu s-a vazut nici o amelioarere sau trebuiesc facute si alte analize sau alte controale schimband si doctorul.
Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabriellas a răspuns:

Ca tratament suplimentar: Am citit undeva ca afinele au efect antibactericid. Incearca spalaturi vaginale cu ceai ginosept (fares). Sper sa te ajute

2 răspunsuri:
| bubu_7778 a răspuns:

Din cate imi dau eu seama ai o infectie cu bacteria E.coli.Din cate stiu tratamentul este destul de indelungat dar cred ca ar trebui sa consulti si alt doctor; in interval de o luna ar fi trebuit sa se amelioreze macar. Poate ca intr-adevar aveai o infectie cu E.coli dar poate ca mancarimea este de alta natura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu te-a ajutat tratamentul, cu siguranta trebuie sa mergi la un alt medic si sa continui investigatiile. poate un examen coprologic te-ar ajuta.(oxiuri!?)