| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți da va rog un răspuns cât se poate de rapid.Ieri bunica mea a mers la doctor fiindcă o durea rău capul și burta și îi tremurau picioarele,când a ajuns acolo a zis că are tensiune mare nu știu chiar ce valori avea, dar era mare.Astăzi a început să îi tremure iarăși picioarele,chiar dacă și-a luat pastilele de tensiune.A luat calciu și magneziu, oare este bun? Oare de ce cauză ar putea suferi,? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai a mers la spital, a venit acasa, a luat pastile de tensiune banuiesc si tu ne intrebi ce poate avea?
Pai nu este clar ca are o afectiune a inimii?
Fie tratamentul care i-a fost prescris deja de medicul cardiolog nu isi mai face efectul pentru ca situatia s-a inrautatit cumva, fie tratamentul pentru hipertensiune este prescris de medicii de la urgenta sau medicul de familie (cand a fost ieri, nu ai zis la ce medic a fost si nici in ce regim) si nu este ce trebuie

Este nevoie sa o vada un medic cardiolog si sa-i prescrie un tratament pe masura.
Afectiunile inimii nu se trateaza cu calciu si magneziu
Mama ia 5 pastile diferite, dar cum am zis trebuie sa dea medicul cardiolog diagnosticul si tratamentul, daca este o afectiune a inimii cum intuiesc eu!

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Bunica a fost la doctor și i-a dat ceva pastile care îi scad tensiunea. Are 76de ani 1, 48cm și 89kg oare din cauza obezității,?

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Mă gândesc să nu fie o boală la inimă din cauza kilogramelor

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Mai demult a fost la doctor și-a zis că are tensiune

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Eu tot îi zic să slăbească fiindcă nu este bun pentru sănătate

| Simpatic a răspuns (pentru ___TL5G):

Da si nu, insa cei cu obezitate au risc crescut de afectiuni ale inimii si/sau diabet
Multumesc pentru funda... si recomanda-i sa mearga de indata la medicul cardiolog
Daca este pensionara cu trimitere de la medicul de familie, din cate stiu insa consultul la cardiolog (cel putin cel care implica ecograf cardiac) nu este compensat de CASA de sanatate
In orice caz merita sa mearga si la privat sau la un medic bun! genul acesta de investigatie este posibil sa nu necesite mersul des la cardiolog ci este mai important sa se tina de tratamentul dat de acel medic de specialitate, mai ales daca s-a pus un diagnostic corect, acel diagnostic face diferenta intre viata si moarte, cu alte cuvinte daca nu se prezinta la medic poate oricand sa sufere o complicatie care poate duce pana la decesul bunicii tale, iar daca merge si ia un tratament corect mai poate trai pana la adanci batraneti, adica mult mai mult decat ar trai fara tartamentwinking
ai zis corect este timpul sa inceapa si un regim!

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Scuze am uitat să precizez a fost la un dispensar din comună, la o doctoriță nouă care are vreo 1/2ani de muncă in domeniul medicinei.I-a luat tensiunea a zis că este mare.Ea suferind de o bronșită cronică și astm bronșic,. Prezenta simptome de durere deasupra stomacului, durere de cap și tremurături.Ea administrat un Tenaxum pentru tensiune, și pentru tremurat a zis că poate are lipsă de Mg sau Ca.Si a zis să îi dăm magnevie, și ceva care se bea in apă, cu calciu.

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Are astm fiindcă a, inhalat fum de la cernobâl

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Din păcate acum 2 luni mi-a murit bunica din partea tatălui de infarct, la 72de ani, avuse glicemia 490, ea avea diabet zaharat de vreo 15ani.Noi o vedeam tot timpul bolnavă,ea nu voia niciodată să meargă la doctor, mergea doar după rețetă, ea credea că i se face rău de la diabet așa că ea își lua pastilele prescrise de diabetolog, îi era frică că va muri în spital, dacă merge.A făcut 3preinfarcte banale care a crezut că sunt de la diabet.La al treilea a fost foarte gravă,a devenit infarct miocardic,a venit salvarea,a trimis,-o, în Timișoara la spitalul de boli cardiovasculare,dar a fost conștientă până a băgat-o in operatie,înainte să intre in operatie au resuscitat-,o fiindcă inima s,-a oprit,a readus-o înapoi,și dupăcea tot a fost conștientă,până ce a băgat-o in operatie,unde a fost operată pe cord deschis, a supraviețuit pe parcursul operatie, dar când au încercat doctorii să îi pornească inima, nu a mai pornit, așa că a fost constatat decesul. Avea doar 50de kg, și era foarte slăbită

| ___TL5G a răspuns (pentru Simpatic):

Uite bunicii mele i se întâmplă o dată în zi sa se simtă rău dupăaceea crede că nu mai are nimic, și mâine zi la amiază se simte rău

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama salvarea mai bine decat sa stai pe TPU.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu o duceti pe bunica la doctor?
Ce fel de oameni sunteti?
O lasati sa cada si sa moara cu tensiunea mare, sau cine stie ce boli o avea?