| Adrian022 a întrebat:

Imi puteti spune care sunt pasii unei extractii de masele? si daca doare anestezia... daca imi scoate o masea de jos,unde imi da injectia? dar sus? imi da cu sprey,injectie si dupa extracita? va rog, tot in detaliu daca aveti timp.Multumesc! FUNDA celui care are cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dentalmedica a răspuns:

Hello,
In primul rand trebuie stabilit daca este necesara extractia sau se poate pastra dintele. O radiografie dentara este de multe ori utila. Daca extractia se impune, atunci manopera se realizeaza cu anestezie locala (injectie), inaintea careia se poate da cu spray. Anestezia se face cu un ac foarte subtire (ac atraumatic) la unii dintre dinti, iar la restul cu ac normal. Anestezia se simte ca o mica intepatura, dupa care zona respectiva amorteste. Daca se face extractia unei masele situate in partea de jos, injectarea anestezicului se realizeaza in doua puncte: unul spre obraz si unul spre limba. Daca este vorba despre extractia unei masele situate in partea de sus, injectarea anestezicului se face tot in doua zone, insa de data asta un punct este spre obraz, iar altul spre cerul gurii. Apoi are loc extractia propriu-zisa a dintelui/molarului, la care nu se mai simte durere (datorita anestezicului), ci doar o senzatie de presiune. Multa sanatate!

| Adrian022 explică (pentru Dentalmedica):

Am auzit ca in cerul gurii doare foarte tare straight face mi-e cam frica..mai ales cand vad acul ala cat palma laughing cred ca lesin pe loc..doare tare in cerul gurii?

| Dentalmedica a răspuns (pentru Adrian022):

Perceptia durerii este diferita de la persoana la persoana. Pe unul poate sa-l doara mai tare, iar pe altul mai putin. Deci ceea ce spune o anumita persoana, nu este obligatoriu sa fie valabil si in cazul tau. O anumita durere exista oricum, caci doar este o injectie. Doar ca depinde foarte mult si de experienta si de bunavointa medicului care face anestezia (serul poate fi injectat mai lent, se poate folosi un ac atraumatic etc);-)

| Adrian022 explică (pentru Dentalmedica):

Nu stii de ce, in fata, am ca si un fel de bubita roise pe gingie, intre canin si incisiv(scuze dar nu ii stiu numele)

Doar putin loc este putin putin umflat ca o bubita si rosie tare..cand ma spal pe dinti nu imi curge sange.Nu stii ce poate fii?

| Dentalmedica a răspuns (pentru Adrian022):

Este cam greu de diagnosticat, fara a vedea despre ce este vorba. Insa dupa descriere este posibil sa fie vorba despre o infectie la varful radacinii. Daca este vorba despre acest lucru, dintele se trateaza si nu doare deloc. Nu trebuie facuta nici anestezie, caci nervul dintelui este mort. Dar dupa cum am mai spus, este necesar un control stomatologic.
Daca locuiesti in Bucuresti, poti veni la un control. Detalii despre adresa gasesti pe site-ul www.dentalmedica.ro
Daca nu locuiesti in Bucuresti, atunci mergi neaparat la un cabinet din localitatea ta. Caci este pacat sa pierzi dintii.

6 răspunsuri:
| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna! Eu cand am avut asemenea probleme am fost tratata foarte frumos. Prima oara m-a intrebat daca vreau injectie sau spray. Evident ca am ales spray-ul chiar daca avea o durata mai scurta de timp a anestezicului. Nu a fost o problema asta, caci s-a descurcat foarte repede. Dupa aia, a inceput sa mi-o scoata putin cate putin. Intr-adevar nu am simtit nimic pe moment. Dupa ce mi-a scos jumatate de masea nu a fost foarte placut pentru mine. Este o durere speciala. Nu este durerea aceea cand te doare maseaua de la curent sau mai stiu eu de ce. Este o altfel de durere. Nu este o durere foarte mare dar este chinuitoare. Nu va dura mult paa o scoate. De obicei medicii buni se misca repede. Iti urez bafta in a gasi un medic bun care sa se descurce si sa aiba rabdare. Si apropo. Injectia ti-o face in gingia in care este maseaua. Adica daca maseaua este sus, face injectia sus.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Succes!

| zanutzaaa a răspuns:

Daca anestezia e facuta bine si asteapta sa.si faca efectul nu doare.
Acum depinde si de cantitatea de anestezic care ti-l injecteaza. Te sfatuiesc sa mergi pe injectie n pe sprey....injectia se face in gingie langa masea.bafta