| Tudoroiu_Alex_2001 a întrebat:

Imi puteti spune din ce alimente pot lua urmatoarele vitamine sau ce o fi, multumesc!
A-
B-
C-
D-
zinc-
fier
cupru-
iod-
calciu-
magneziu-
mangan-
potasiu-
acid folic-
vitamina E-
vitamina b6
vitaminab2

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Toamna este luna recoltelor.
Legumele si fructele coapte contin intreaga gama solicitata de tine, fiecare in masura mai mica sau mai mare.
Mineralele se pastreaza si in mancarea fiarta, DAR mare parte din vitaminele se pierd pe parcursul tratamentului termic! Din acest motiv, este indicat sa le mancam coapte, dar cat mai crude (usor calite sau oparate.
Daca legumele sau fructele sunt fierte, vitaminele din legume si fructe se dizolva si se evapora mare parte. In zeama ramane o cantitate destul de mare iar insusi planta poate ramane aproape fara (mai ales in caz de calire sau fierbere indelungata).

Ca urmare, este indicat sa consumam legumele si fructele bine coapte (pe radacina, nu pe raft! ) si cat mai crude!

| Bondarel99 a răspuns:

Tot ceea ce mănânci tu le conține pe acestea, bine nu pe toate in același timp.
Deci ai grija sa mănânci fructe, legume, leguminoase, proteine (carne, lapte, oua etc), peste, cereale. Sa ai o alimentație variata și sa nu uiți de apa.

| doctorandus a răspuns:

Mananca variat, astfel primesti vitamine.