| Bert a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum as putea scapa urgent de depresie straight face am 15 ani ani si nu ma luati ca iesi cu prietenii in oras cu nu prea am prieteni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Buna Bert. Eu nu vreau sa te trimit sa te plimbi cu prietenii, nu din cauza ca ai spus ca tu nu prea ai prieteni ci pe motiv ca numai exista prieteni adevarati, care sa te sprijine la rau si sa se bucure alaturi de tine, cand este cazul. Tu singura, este cea care te poti ajuta. Se spune ca verdele este culoarea care lelaxeaza. Iesi in parc, sau gradina(daca stai la curte), plimbate, bucurate de zilele frumoase de toamna. Trebuie sa te ridici, sa privesti inainte. Fiecare dintre noi suntem incercati in viata, dar trebuie sa fim increzatori si sa privim partea frumoasa, sa ne reamintim clipele frumoase petrecute alaturi de cei dragi. Invinde depresia, tu esti mult mai puternica decat crezi si undeva, peste ceva timp, cine stie, te asteapta o viata frumoasa, o persoana minunata care te asteapta, o iubire neinplinita fara tine.Asculta muzica, danseaza, canta, tipa, daca simti nevoia sa te descarci. Sunt multe lucruri simple dar minunate care te pot face sa te simti bine. Capul sus, nu mai privii in urma, esti o persoana puternica si nimeni si nimic nu te poate dobora. happy
Succes. Pup.
nana

11 răspunsuri:
| Marcela a răspuns:

Bagatzi caastile in urechi si ask mz... fa ceva in casa fa curat...iesi sg daca nu cu prietenii,''shopping'', fa ceva ce nu ai mai facut, chiar daca sg P
pe parcurs daca tot iesi in oras o sa iti faci si prietenii tongue

sper ca te-am ajutat :*

| Lora a răspuns:

Daca nu prea ai prieteni atunci incearca sa-ti gasesti ceva cu care sa-ti umbli timpul, impleteste bratari ale prieteniei, coase un goblen, fa origami, deseneaza, documenteaza-te, danseaza in fata oglinzii, fa gimnastica, canta, orice actiune e bine venita si alunga orice urma de depresie si plictiseala.

| AnduhXD a răspuns:

Pai...ai putea incepe prn ati face mai multi prietenihappy

| mgtow a răspuns:

Iti las id meu sa vbwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresie la 15 ani...nu e bine. Uite-te la o comedie. Daca nu ai rabdare, asculta muzica. Nu trista. Iti dau o melodie care pe mine ma binedispune : http://www.youtube.com/watch?v=mlYSL8HyvpM sau unele care imi ridica moralul : http://www.youtube.com/watch?v=LfYAfqDYQbo http://www.youtube.com/watch?v=kvLFjnjlYVQ&feature=fvw. Daca nu merge nici cu muzica, incearca sa te uiti la filmulete de genul : http://www.youtube.com/watch?v=HUp8-61nvT4&feature=related (gasesti mai multe pe pagina, in dreapta) sau incearca cu bancuri : http://www.bancuri.net/. Daca vrei sa vorbesti cu cineva care sa te ajute in vreun fel, imi poti da mesaj cu id-ul tau si iti poti face deja un prieten. Acum sa te vad, capul sus si zambeste :)

| Sisi0748 a răspuns:

Mergi la un psiholog, poate chiar in scoala in care inveti. te va ajuta

| celmaitare a răspuns:

Daca nu prea ai priteni fa lucuri simple singura si incearca sa inveti sa te distrezi tu cu tine pentru ca si daca ai fi avut prieteni nu ai fi putut depinde de ei incontinuu ca sa nu te plictisesti.Incearca sa inveti ceva nou in fiecare zi. un lucru cat de mic si aparent nesemnificativ.citeste bancuri si razi:d. du-te la o piscina sau du-te in parc si fa jogging cand ai timp pentru a te relaxa apoi fa o baie lunga si uita-te la un film( recomand o comedie sau un film romantic )... poti sa te mai apuci sa te uiti la un serial amuzant (mie mi-au placut sex and the city si gossip girl si grey's anatomy dar cred ca gossip girl sigur iti va placea ca este cu adolescenti). Poti sa te plimbi prin magazine sa-ti faci tinute noi de scoala pentru cand o sa ai bani sa ti le cumperi. sau pur si simplu plimba-te singura pe strada cu castile in urechi si muzica preferata data tare o sa vezi ca o sa te simti bine.
daca vrei sa vorbim intra pe id meu alinutza_4_all si cand te plictisesti mai vorbim (precizeaza de unde ai id) te puphappy

| rosto a răspuns:

Mai copile, ti-am tot vazut intrebarile, numai de asta vorbesti, du-te la psihologul de la scoala si spune-i problemele tale ca de aia e pus acolo, sa te asculte si sa te ajute.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Depresie la 15 ani? Vai mamele voastre...

| Melody a răspuns:

Inceatca sa depistezi de unde ti se trage depresia. Ce te-a facut sa te schimbi. Gasesti cauza, tratezi efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune osul la munca. burta pe carte, sa vezi ca nu mai ai timp de prostii