| Rienmedire a întrebat:

Imi puteti spune traseul apei care vine la robinet? Este oare sanatoasa? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au muncit băieții de la Recorder cu întrebarea asta, găsești în articol harta regiunilor cu sau fără apă potabilă.

https://recorder.ro/......-anuntati/

În cazul în care te refereai strict la felul în care afectează înstalația calitatea apei, ai răspunsuri mai pertinente de la alți utilizatori. E totuși bine de verificat articolul ăla, zic eu, nu strică. Poți să vezi dacă apa în sine din zonă e contaminată.

3 răspunsuri:
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Traseul depinde de instalația de tratare și infrastructura de transport. O captare a unui pârâu din creierii munților este benefică fără tratare majoră, iar una din apele reziduale, super-procesata este aproape moartă, fără beneficii notabile.
Cu cât trece prin mai multe instalații, cu atât este mai destructurată și implicit inutilă.

| irinafatatrista a răspuns:

Daca intrebi de apa de la robinet daca e buna de baut, atunci nu.
E plina de clor si mizerii.
Dar daca chiar vrei sa bei din apa, iti poti cumpara un (am uitat cum ii zice) ii de ala de pui apa, are un borcanas inauntru, si gen in ala raman mizeriile din apa, si apa curge in alt borcan mai mare, care de vine curata si buna de baut. E in jur la 50-100 lei. Funda?

| sierra1 a răspuns:

La un moment dat trece prin țevi de fier, ruginit, coclit și cum mai vei tu - vechituri de zeci de ani. in rest numai de bine