| Byby06 a întrebat:

Imi puteti spune va rog la cati ani creste maseaua de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De regulă între 18 și 25 de ani, dar sunt cazuri în care ea apare și mai târziu.
Ultimul molar (măseaua de minte) închide dentiția definitivă.
Cu cât apare mai târziu, cu atât se va caria mai repede și trebuie scoasă.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde, este foarte variabil, cam intre 17 si 30-32 de ani, dar in medie pe la 20-24 de ani.

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Salut,mie mi-a aparut maseaua de minte la 16 ani.In general maseaua de minte apare intre 15 si 25 de ani. Funda?

| SoniaSrg a răspuns:

Depinde!

| Puffulets a răspuns:

Maseaua de minte creste foarte tarziu. Mamei i-a crescut la 32 de ani:d