Janina
| Janina a întrebat:

Imi recomanda cineva vreo reteta de ingrasare sau vreun medicament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ronin a răspuns:

Citi ani ai?

24 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti cu un nutritionist, cu un psiholog, de ce nu sa ceri sfatul medicului de familie inainte de a apela la ceilalti doi... parere personala (pentru ca nu ai dat detalii) adica ce as face eu in locul tau: sport zilnic si apoi sunt sigura ca as avea pofta de mancare :-) ar fi bune si niste vitamina C efervescenta o data pe zi - si asta face pofta de mancare, alte medicamente nu ti-as recomanda

assiris
| assiris a răspuns:

Pai cati ani ai, cate kg, ai ce mananci acum si nu te ingrasi?

Janina
| Janina explică:

Mereu imi fac analizele si de fiecare data imi ies bine, am facut injectii, perfuzii, pastile, vitamine si nimic.
insa ce nu am incercat e o reteta de ingrasare.
poate e de vina ca uneori mananc prea mult iar alte ori nu am timp sa mananc mai deloc.

Janina
| Janina explică:

Assiris, am 160, 20 de ani si 40 de kg.

| otypa a răspuns:

Si eu avut 40kg insa acum de vreo 3 luni mananc de 3ori pe saptamana carne, si orez.si acum am 52kg.hm.incearca si tu,, sau sunt si iaurturi care contine orez incearca-le si vei fi multumita.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ti s-a recomandat sa mananci orez si carne - sunt amandoua unul dintre motivele pentru care eu m-am ingrasat. Oricum pe langa mancarea mai consistenta (uita-te ce nu au voie sa manance cei ce vor sa slabeasca) trebuie sa mananci inainte de culcare - sau chiar daca nu dormi, cel putin sa stai o perioada dupa masa sa-ti faci siesta. Cei care se ingrasa de obicei nu se agita, nu fac multa miscare, au un regim de viata prea linistit... Sau efectueaza munci de birou... statice.
Mananca si cand nu ti-e foame dar a trecut vreo 3-4 ore de la masa precedenta.

assiris
| assiris a răspuns:

Janina, din calcule reiese ca esti intr-adevar subponderala. Pentru aceasta trebuie sa-ti stabilesti o dieta special pentru tine si pe care sa o respecti intrutotul. Iti dau niste linkuri unde gasesti mai multe informatii desprea asta, pentru ca tu trebuie sa-ti faci o dieta cu surplus de calorii bazata pe ceea ce iti si place sa maninci (o mancare fara pofta, nu ingrasa).
http://www.eva.ro/......-3417.html
http://www.yuppy.ro/articol/health/2813/De-ce-nu-pot-sa-ma-ingras.html
http://www.eva.ro/......11066.html

| elena a răspuns:

La 1, 60 ar trebui, sa ai macar 50 de kg...incearca, la 2 -3 zile, o cana de bere cu o lingura de smantana, de tara... dar, te rog, sa ma crezi, nu ai de ce, sa-ti faci probleme...esti foarte bine...inchipuieste-ti, anii trec, iar la 40 ani, nu ai mai crescut in inaltime, dar, din diferite motive ai pus foarte mult in greutate ...crezi ca vei scapa de acele kg., asa cum iti doresti, acum, sa te ingrasi?
Janina, acum, sunt groaznic de sincera... vrei, sa te ingrasi, doar ca sa ai sanii mari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia multe multivitamine 3 pe zi pastile efeverscente si in 3 luni pui pe tine

Janina
| Janina explică:

Elena, laughing nu nu de asta doresc sa ma ingras, din fericire nu duc lipsa de sani tongue masor 80 de cm in jurul sanilor iar in comparatie cu restul corpului sunt destul de bune proportionati(o parte a corpului meu de care sunt chiar mandra)
cei drept unde duc cel mai mult lipsa este la picioare, am picioarele destul de slabute, insa nu exagerat.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mentin recomandarile din primul meu mesaj (sport zilnic, vitamina C, medic de familie, nutritionist) dar dupa ceea ce ai scris in ultimul raspuns iti recomand BICICLETA sau mersul pe bicicleta, ai nevoie si de muschi si nu doar da kilograme, byeee

Janina
| Janina explică:

Carra, nu prea merge nici asta, am mers pe bicicleta ani buni, era o placere pentru mine, dar nu a dat niciun rezultat.
multumesc oricum de sfat happy

Janina
| Janina explică:

Bogdang, asa cum am mai zis am 20 de ani, abia impliniti happy

| Ronin a răspuns:

Iti pot recomanda o schema de terapie cu produse naturiste, daca vrei

Janina
| Janina explică:

Bogdang, astept happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 16 ani am 55 de kilograme la 1.76 inaltine ce pot face?
sport fac!

| eumi a răspuns:

Esti unica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum un an jumatate m-am uitat pe net si am gasit Peritol, eram foarte hotarata sa ma ingras si am reusit. Am pus in 2 saptamani 2 kg, dar mancam ff mult in timpul tratamentului...acum de cateva luni am slabit iar si ma gandesc din nou sa iau...insa nu mai am pofta de mancare si nu stiu cat de mult se va cunoste si fara sa mananc... e bine de stiut ca dupa ce am intrerupt tratamentul nu m-am ingrasat si nu am slabit...mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la peritol ai reactii de somnolenta.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca regulat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Lapte praf, polen si miere. Cate o lingurita din fiecare o data pe zi.Deci, una de lapte praf, apoi una de polen si apoi dai cu lingurita cu miere sa nu iti ramana gustul ala de polen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da; medicul iti poate da medicamente du-te la doctor si eu am aceeas problema ca tine si nu stiu ce sa ma mai fac succes