| Purgatoriu a întrebat:

Imi spuneti niste boli asemanatoare cu sindromul Renfield? Cat mai multebig grin! Dau si indragita fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Scherimuvi a răspuns:

Bolnavii sunt de obicei barbati care sunt siguri ca prin consumarea sangelui are loc un transfer de energie.
Noll merge mai departe si sustine ca exista intotdeauna un eveniment declansator in copilarie; fie bolnavul a fost ranit fie a asistat la accidente care presupun o sangerare abundenta. Fluxul sangelui ii trezeste curiozitatea!
Dupa pubertate, privirea sangelui curgand exercita asupra bolnavului o atractie fatala, cu atat mai mult cu cat la maturitate toti bolnavii descriu iluzia de control pe care le-o ofera asupra victimelor [animale / oameni].
Noll a stabilit ca boala avanseaza in 3 etape:
1. Auto-Vampirismul
Bolnavul simte nevoia sa bea o cantitate mica de sange, asa ca se taie sau se inteapa pentru a-si suge propriul sange din ranile de mici dimensiuni care rezulta.
2. Zoofagia
Bolnavul cumpara sau vaneaza animale de talie mica pentru a le consuma. Poate de asemenea sa obtina resturi de la macelarii.
3. Vampirismul
Bolnavul devine obsedat de sange si ajunge sa ucida pentru a-l obtine. Poate de asemenea sa fure din bancile de sange!

Cativa dintre cei mai temuti criminali ai secolului XX sufereau de sindromul Renfield: Peter Kurten, Richard Chase, Fritz Haarmann, Andrei Chikatilo.
Deoarece comunitatile de vampiri sangvini au inceput sa fie in atentia publica din ce in ce mai mult in ultimii ani, unii medici au presupus ca unii dintre membrii acestor cluburi pot sa sufere de sindromul Renfield! S-a exprimat teama generala ca acestia [cei care sunt bolnavi cu adevarat] ar putea oricand sa nu mai fie satisfacuti de faptul ca primesc sange de la donatori voluntari, deoarece nu mai au sentimentul de control asupra victimei.