Întrebare recomandată | chiftelutacrocanta a întrebat:

Imi spuneti o reteta care detoxifica ficatul, un suc o mancare ceva? Am mare nevoie pentru o ruda din familie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Stiu eu cateva.
1. Ruda ta poate lua un pahar de apa relativ calda in care sunt este stoars sucul unei lamaii. Bautura respectiva se ia pe stomacul gol, la scurt timp dupa trezire.
2.Ruda ta ar putea introduce in alimentatie sfecla rosie si anghinarea. Prima e buna pentru protajarea ficatului si vezicii biliare, dar si le detoxifica. Anghinarea contine niste fitonutrienti care mentin sanatatea ficatului, dar si detoxifica.
3. Asta este o metoda de detoxifiera pe care a incercat-o unchiul meu mai demult si eu i-l pregateam. Deci ingredientele sunt urmatoarele: 2 mere de marime mijlocie; 1 sfecla rosie; o jumatate de castravete; 4 morcovi micuti; 2-3 tulpini de telina si o jumatate sau o lingurita de ghimbir ras. Le tai pe toate in bucatele mici si le pui in blender si le amesteci. Unchiul meu era multumit pe atunci si chiar a vazut rezultate.
Sanatate pentru ruda ta!

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru HighByTheBeach):

Bine de stiut. Multumim!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.sfatulmedicului.ro/......ului_10818
http://www.andreearaicu.ro/......ntru-ficat
Sa eliminea cafeaua/grasimile/alcool/sucuri carbo.
Ficatul se intoxica si de la medicatie multa.
Daca este suferinda si face tratament, ar fi indicat sa ceara sfatul medicului.
O zi buna :)

| J0B0MAT a răspuns:

Nu mai fuma si bea ma putina cafea si mai multe ceaiuri.

| Miss25JK a răspuns:

Ceai de patlagina, fresh de sfecla rosie.

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Nu mai fuma si bea ma putina cafea si eventual consulta un doctor ceva.

| Emmy0000 a răspuns:

Sigur. Uite aici cateva. Si multa sanatate rudei respective. :) http://www.garbo.ro/......tului.html

| 7GanditoruProceseaza7 a răspuns:

Mmm... Da cam ce au spus si ceilalti dar cred ca si asta e de folos: http://www.detox-spa.ro/......etox1.html
Insanaosire rapida!