| Ioana06i a întrebat:

Îmi vine să urlu și să mă omor odată! Nu mai suport viața asta! Nu mai vreau sa fiu singura! Nu mai vreau sa fiu respinsă de nimeni! Vreau sa mor! Nu mai pot de plâns și mi-e rău! Nu mă pot liniști deloc! Tremur de nu mai pot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Suna Salvarea.

| J0B0MAT a răspuns:

Deci tu vrei să mori pentru că nu ai prieten? Doamne, ce motiv tâmpit pentru a-ți dori moartea.
Mai trăiește puțin și vezi poate găsești vreun motiv mai pertinent pentru care să mori.Așa mori ca cei mai proști.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca stai intr-un colectiv cu oameni toxici, de asta esti in felul acesta si nu te poti integra, cel mai bine este sa schimbi colectivul si sa cunosti oameni noi

| Ioana06i explică (pentru LisaJulie):

Tocmai...
Că nu știu cum să mă integrez cu alți oameni! Îmi vine foarte, foarte greu!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu te sinucide. Merită să-ți trăiești viața. Cine te respinge?

| Ioana06i explică (pentru Cipi1212):

Nu merită*

| Cipi1212 a răspuns (pentru Ioana06i):

Viața merită trăită.

| Sawarekh a răspuns:

E o vorba in engleza care spune asa: ''Find your Why and you'll find your Way''

Trebuie sa schimbi ceva la tine, sa evoluezi, sa vezi outside of the box.

Asa eram si eu refuzat, si inca sunt.
Dar am mult mai mult succes, fata de cum eram acum 5 ani, am cautat sa ma schimb, din toate punctele de vedere!

| shyde a răspuns:

Exista foarte multe motive pentru a iti dori sa traiesti. Si desi nu le vezi acum, cu ajutorul experientelor de viata le vei gasi.

Multa lume pe aici ti-a propus sa vorbesti cu ei, ceea ce in sine e un motiv sa traiesti si sa comunici cu ei, sunt oameni buni. Comunicarea, explorarea, conectarea, cercetarea, sunt lucruri care ne fac umani si ne hranesc dorinta de a continua. Lasa mesaje oricui, si mie, si altora, insista sa cauti oameni pozitivi. Unii dintre noi iti vom raspunde si va fi mai usor pentru tine sa continui sa comunici. Cel mai rau lucru este sa te inchizi si sa refuzi optiunile la dispozitie.

Destinde-te, deschide-ti inima si spune orice vrei sa spui. Incepem cu comunicare si de acolo mai departe.

| Ioana06i explică (pentru shyde):

Nu pot să-ți dau mesaj, că nu ai setată opțiunea de mesaje în profil pentru toată lumea.

Umblă în setări și vezi acolo opțiunile!

| shyde a răspuns (pentru Ioana06i):

Atunci, scrie si altora care s-au oferit sa te ajute happy

| Ioana06i explică (pentru shyde):

Și da...
Oricum, eu nu am nicio valoare și asta e clar că eu nu pot deveni vreodată prioritatea cuiva. Trăiesc într-un adevărat coșmar al vieții mele!

| shyde a răspuns (pentru Ioana06i):

Apropo, am modificat setarile, nu am stiut de chestia asta. Nu mai fi asa de rea cu tine happy

| AndrewTate7789 a răspuns:

Și eu sunt în aceasta situație și e greu, am multe momente când sunt frustrat pe familie, pe orașul în care am copilărit dar trebuie sa rezistam, nu putem sa renunțăm acum pentru ca nu ne iese, bărbații romani ca și romancele sunt niște reduși la propriu, mai bine plecam în alte tari, ca Romania nu oferă nimic, oameni de nimic, infrastructura 0 samd

| Ald95 a răspuns:

Stai liniștită nu dispera, cu cât disperi mai mult cu atât intra panica
Cauta-ma pe telegram sa vorbim @adr143adr

| NinjaLegendMan a răspuns:

Buna seara Ioana06! Te inteleg perfect. Sunt intr-adevar momente in viata cand ajungi intr-o stare deplorabila in care simti ca nu mai are rost sa traiesti, ajungi sa fii cuprinsa de tot felul de ganduri negre, sa invidiezi pe alti ca le merge bine. Dar aici este greseala. Depinde foarte mult de mentalitatea care o adopti. Daca te concentrezi pe lucrurile care le are altul si tu nu le ai, automat ajungi sa te intristezi si sa-ti spui : "Daca am sa am si eu ce are ea, atunci am sa fiu fericita.", dar dupa ce ajungi sa ai si tu ceea ce ti-ai dorit, iti vei da seama ca fericirea nu se gaseste acolo, si iarasi gasesti ceva ce nu ai, iarasi invidiezi si crezi ca daca o sa ai lucrul respectiv ai sa fii fericita, si astfel intri intr-un ciclu vicios foarte inselator.
Sfatul meu pentru tine este sa te concentrezi pe dezvoltarea ta personala. Cauta sa devii cat mai politicoasa, cat mai exemplara. Invata-te sa-ti controlezi emotiile (faptul ca acum ai ajuns in punctul in care vrei numaidecat sa fie cineva alaturi de tine, oricine ar fi, poate fii periculos deoarece acum daca ar fi ca un baiat sa te scoata la o intalnire, tu ai accepta, dar te avertizez sa fii foarte atenta ce prieteni ai si cu ce baiat vorbesti, vezi ce fel de persoana este, vezi daca este o persoana buna, care ia decizii intelepte, care te iubeste cu adevarat si nu doar te foloseste pentru scopurile lui egoiste. Asa ca, chiar daca este tentant sa iesi cu un baiat neserios, rezista tentatiei si ai sa-mi multumesti.). Formeaza-ti un obicei sa citesti, dar tot cu atentie, cartile is ca o jungla unde sunt informatii bunee si rele, este si aur dar si gunoi. Si de-acum inainte nu te mai compara cu altii, compara-te cu tine insuti, intreaba-te : "Cu ce pot deveni mai buna astazi"?
Un sfat de vestimentatie (din partea unui baiat) -> Nu stiu ce fel de haine porti sau cum te imbraci, dar vreau sa te sfatuiesc sa porti haine modeste, care nu iti scoate in evidenta formele trupului. Haine care nu atrag privirile baietilor caci aceasta ii fac sa te priveasca ca pe un trofeu. Sunt haine modeste foarte frumoase care scot in evidenta frumusetea feminina (nu prin formele corpului), care iti vor aduce aprecierii.
Fiind o fata cu comportament exemplar, respectoasa si cu o imbracaminte modesta, mereu zambareata si interesata de binele celorlalti, ai sa ai parte si de un baiat bun, care o sa te iubeasca pentru ceea ce esti.
Apropo, sa nu uiti ca exista un Dumnezeu. Citeste biblia incepand de la noul testament ( Vei descoperi ca acest Dumnezeu a dat tot ce avea mai scump pentru tine, ca crezand in Fiul sau Isus Hristos, sa poti avea viata vesnica). Acolo este adevarata comoara care da sens vietii. Nu uita, cauta sa stai cat mai aproape de Dumnezeu, implinind legile si poruncile Lui. Si El mereu va fi alaturi de tine si iti va veni in ajutor. Ceea ce spun, sa nu crezi ca e doar o poveste, e ceea ce am vazut si am experimentat. Cauta-l pe Dumnezeu si negresit El ti se va descoperi, caci pana la urma asta e scopul vietii, sa stai cat mai aproape de El, ca la final de drum sa primesti cununa.
Asa ca draga Ioana, iti doresc din toata inima sa ai succes in toate lucrurile. Te rog ia aminte la sfaturile mele si sigur viata ta se va imbunatati enorm. Te rog nu renunta. Daca mai ai vreo intrebare nu ezita sa imi spui. Sincer, chiar vreau sa te ajut!

| alexishere a răspuns:

Toate la timpul lor. Nu trebuie sa ai vreodata dorinte de genul, totul va merge in directia corecta la un moment dat, asta înseamnă că ti se pregateste ceva in viitor la care nimeni nu s-ar aștepta, nici macar tu. Nu lasa grijile si stresul, ambele acumulate de a lungul timpului să-ți tulbure gandirea, nu ai niciun beneficiu din asta, cu atat mai mult sa repare situatia ta actuala. Vei experimenta chestii cu adevarat grele la un moment dat, stii vorba. Up & down. Tu ia asta ca pe o motivatie! Hai, capul sus, ăsta nu e motiv de a-ți dori asa cevawinking

| Ioana06i explică (pentru alexishere):

Nu mai suport să aștept ceva ce aștept de mult timp...
Cedez și nu mai pot! Mă doare să văd cum altele eu noroc și eu doar ghinion! Nu mai vreau sa aștept nimic, cu decât sa reușesc sa ma sinucid odată!

| alexishere a răspuns (pentru Ioana06i):

Dacă vrei scrie-mi și te ajut.

| anonimulala00 a răspuns:

Ce ai pe suflet?

| Ioana06i explică (pentru anonimulala00):

Foarte multe, crede-mă...
De îmi vine să-mi tai singură capul sau să fac ceva să mor odată!

| anonimulala00 a răspuns (pentru Ioana06i):

Și eu, dar îmi voi pierde prietenii.

| Mona42289 a răspuns:

Nu e in regula deloc ce se intampla cu tine