| SeNyS a întrebat:

IMPORTANT. buna ziua, mama mea are un dinte pus, insa mereu i se formeaza puroi in zona lui, si o doare ft tare.asta in special cand trage curent, ce medicamente pentru a nu mai face puroi cunoasteti, sau pentru indepartarea lui? Astept rasp urgent.Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Augmentin un antibiotic foarte bun pentru asa ceva. 1 pastila la 12 ore.

4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Buna seara! Imi pare rau ca mama ta are probleme. E foarte important sa mearga la medicul care i-a facut lucrarea pentru ca altfel lucrurile se complica. O sa primeasca un antibiotic dar trebuie neaparat sa vada ce se intampla acolo, pentru ca daca lucrarea era bine facuta nu trebuia sa apara puroiul.Multa sanatate!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Data viitoare când mai face puroi să ia "Ampiclox" şi după ce-i trece o vreme destul de lungă nu va mai face puroi.
Totuşi, pentru o rezolvare completă a problemei, trebuie să meargă la medicul ce i-a făcut lucrarea, care probabil o va da jos şi-i va face curăţări pe canal şi-i va scoate nervul.
Să nu o lase aşa chiar dacă-i va trece cu Ampiclox căci durerile de dinţi, după părerea mea, sunt mai ale dracu' decât orice durere.

Sănătate.

| campanario a răspuns:

Pai pentru infectii, e recomendabil amoxicilina, doua pastile pe zi, una dimineata, una seara. Insa eu personal iti recomand sa mearga la dentist pentru ca asta nu e normal

| Corina a răspuns:

Daca face puroi, inseamna ca are infectie la dintele respectiv. Cred ca nu i-a scos cum trebuie nervul si daca au ramas resturi, acum s-a infectat. Deci, sfatul meu este sa mearga la stomatologul care i-a efectuat lucrarea, caci numai acesta este in masura sa decida ce trebuie facut, eventual ii va prescrie medicatia necesara. Stiu ce inseamna durerea de dinti si-ti spun ca nu e de glumit cu asta. Intr-adevar, pentru infectiile dentare se recomanda Amoxacilina de 500mg sau 1000mg, dar mai bine lasa sa-i prescrie medicul. Sanatate maxima!