| Nume6 a întrebat:

Importanţa vitaminelor în organism?
Beneficiile vitaminei C pentru organism și cât de importantă e?
Care sunt alimentele cu cea mai multă vitamina C?
Dintre toate vitaminele din corp care e cea mai importantă?
Prin ce analiză de sânge descoperi valoarea la toate vitaminele din organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Vitaminele sunt nutrienti esentiali avand roluri in : mentinerea barierei de aparare la nivelul mucoaselor si cresterea rezistentei la infectii; metabolismul proteinelor, glucidelor, lipidelor si mineralelor; sinteza unor structuri indispensabile (acizi nucleici si nucleoproteine din molecula de ADN, enzime, factori de coagulare); procesele de oxidare (efect antioxidant) si aterogeneza (efect antiaterogen).
Vitamina C are mai multe functii in organism :
-participa la sistemele redox si intervine in sinteza colagenului (din structura tesutului conjunctiv, cartilaj, matrice osoasa, dinti, piele, tendoane)
-rol antioxidant
-creste rezistenta la infectii prin activarea leucocitelor, productie de interferon, mentinerea integritatii mucoaselor
Toate vitaminele sunt importante. Nu exista una mai cu mot.
Cam pentru fiecare vitamina exista cate un test si fiecare costa de la 50 de lei in sus.