| alissa25 a întrebat:

In cat timp de la folosirea escapelle iti vine menstruatia? Si cat timp dureaza efectele secundare? Sau nu este o durata anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Menstruaţia ar TREBUI să-ţi vină până prin 7 octombrie, la această dată mai adăugăm o "marjă de eroare" de 7 zile ( spuneam că, în general, se ACCEPTĂ o întârziere de 7 zile ) - deci, până cel târziu în 14 octombrie TREBUIE să-ţi vină "ciclul"!

Dacă nu-ţi vine "ciclul" până cel târziu în 14 octombrie, NEAPĂRAT să faci testul de sarcină ÎN 15 octombrie!

Apoi, în 18 octombrie FACI cel de-al 2-lea test de sarcină ( pentru "confirmarea" primului test ), INDIFERENT de rezultatul primului!

Dacă va fi cazul şi o să mai ai nelămuriri, poţi să-mi trimiţi şi mesaj privat.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul care iti prescrie Escapelle iti va spune exact cand sa astepti urmatoarea menstra. Efectele secundare pot dura toata viata (ma refer la riscul crescut de tumori benigne si maligne genito-mamare si de infertilitate). Reactiille acute (dereglari menstruale, dureri abdominale si de sani) pot dura pana la 6 luni, timp in care ramai sub atenta supraveghere ginecologica (din cate stiu eu, ginecologul te va programa la minim 3 consultatii in acest interval)

| alissa25 explică (pentru Brigaela):

Nu mi le a prescris un doctor, iar durile de burta si de stomac si starile de greata pot fi de la medicament? in primele 5 6 zile?

| Brigaela a răspuns (pentru alissa25):

Este o imensa greseala sa iei o asemenea bomba cu hormoni fara prescriptie medicala. In primul rand ca te poate nenoroci definitiv si, in al doilea rand, ca ai sanse mici sa aiba vreun efect, fara sa stii exact ce preparat sa iei si cand sa ti-l administrezi. Pilula asta se numeste de a doua zi tocmai pentru ca trebuie sa ai timp sa mergi la ginecolog. Farmacia care ti l-a vandut fara reteta ar trebui desfiintata iar vanzatorul arestat.
Din punct de vedere al sanatatii tale, fa macar acum un minim gest si du-te urgent la ginecolog (maine in mod obligatoriu, in nici un caz nu amana nici macar o zi). Reactiile adverse pe care le ai pot fi semnul unor reactii adverse severe mai greu de identificat (un cancer, de exemplu). Ginecologul la care vei merge iti va stabili un program de supraveghere (ecografii, consultatii, analize) menite sa te ajute sa scapi cu cat mai putine sechele.

| Vix999 a răspuns (pentru Brigaela):

OMG ...Brigaela no offense dar..despre ce naiba vorbesti acolo? Cancer si toate tampeniile alea? Alissa, da, dureri de burta, ameteli, voma si sangerari sunt efecte secundare ale acestor pastile. Ar trebui sa treaca in maxim 2-3 zile. Nu este numita pastila de a doua zi ca sa ai timp sa te duci la ginecolog, ci pentru ca tu cel mai probabil faci sex noaptea si te duci sa iei pastila dimineata dupa ce te trezestiwinking Bine, aberez cu explicatia asta dar este o pastila post contact sexual neprotejat. Stai linistita ca nu faci cancer de la faptul ca ai luat pastila de a doua zi. Nu este cazul sa ai sechele laughing) Da, nu e indicat sa iei pastila pentru ca e o bomba hormonala si iti poate da peste cap metabolismul, tocmai de aceea nu se recomanda sa iei mai mult de una o data la 6 luni ..adica 2 pe anwinking (desi pe prospectul de la Postinor scrie nu mai mult de una la un ciclu menstrual ).Dar orice dezechilibru hormonal se trateaza happy Nu este nevoie de reteta pentru asa ceva ..tocmai pentru ca logica ei este ca se ia de URGENTA! Ma rog, oricum e indicat sa mergi sa iti faci niste analize hormonale si sa te duci cu ele la ginecolog ca sa iti prescrie un anticonceptional adecvat happy

| Brigaela a răspuns (pentru Vix999):

Vorbesc despre niste chestii pe care le-am invatat in facultatea de medicina. Ca dozele mari de estrogen cresc semnificativ riscul de cancer de endometru si san. Niste chestii pe care le vad in spital: femei de 25-27 de ani cu cancere ovariene agresive legate de adminstrarea, dupa ureche, a contraceptivelor (in special de urgenta). Dupa cum sunt sigura ca stii, toate aceste cancere sunt strict legate de doezele de estrogeni la care este supus organismul. Deci o bomba cu hormoni estrogeni va avea un efect clar (daca nu vrei tu sa-l refuzi ca nu-ti convine). Nu sunt tampenii, sunt realitati care incep sa fie sustinute si de studiile clinice. Tu presupun ca le-ai citit, nu? sau vorbesti fara sa te documentezi doar fiindca ai impresia ca parerea ta este un adevar absolut fiindca este a ta?
Explicatia cu faptul ca faci sex noaptea si trebuie sa dormi pana dimineata este hilara si fie faci o gluma, fie chiar iti bati joc de mine (ca nu pot crede ca e cineva pe lumea asta care sa creada o asemenea gogoasa). S-au facut eforturi majore ca pilulele de contraceptie de urgenta sa se poata adminstra pana la 72 de ore de la contact (nu pentru printese din Padurea Adormita cum se deduce din ce spui tu, ci pentru ca si o femeie din ultimul sat izolat sa poata ajunge la ginecolog).
te rog eu incearca sa fii un pic mai sobra si sa nu mai amesteci glumite cu realitati ca iese un talmes-balmes de nu mai pricepe nimeni nimic.

| Vix999 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca tu nu poti intelege lucrurile asa cum le spun eu, pacat.
Apropo de explicatia aia am si specificat ca nu este serioasa laughing)
Nu stiu ce ai invatat tu la medicina dar in momentul in care dai un asa raspuns alarmant foloseste propriile sfaturi si documenteaza-te. Escapelle este compus strict din levonorgestrel = hormon sexual sintetic (un progesteron) utilizat fie singur fie in asociere cu estrogenul. Daca iti vine sa crezi sau nu sunt foarte documentata in ceea ce priveste contraceptia (imi place mult sa fac sex laughing ) iar levonorgestrel-ul nu provoaca cancer(cu cacofonia de rigoare) pentru ca Levonorgestrelul, ingredientul principal al acestor medicamente, se foloseşte de peste 30 de ani, nu este cunoscut ca alergen, nu este toxic, iese din corp în câteva zile şi, în general, este bine tolerat.
Si chiar daca ar fi fost asa, de ce e nevoie sa panichezi degeaba oamenii? Un simplu : mai bine te-ai duce la medic sa vada tot ce nu e ok era suficientwinking

Si revenind la intrebarea initiala : ai grija Alissa ca daca ai vomitat dupa ce ai luat-o trebuie luata din nou pentru ca ai eliminat-o si nu isi mai face efectulwinking

| Ea12345 a răspuns:

Daca ai noroc, iti vine atunci cand trebuie(daca ai ciclu regulat). Daca nu, poate sa intarzie sau sa vina mai devreme cu cateva zile, sau chiar saptamani.
Sper ca stii ca pilulele de a doua zi sunt adevarate bombe pline cu hormoni care-ti invadeaza corpul..Trebuie sa iei maxim 2-3 in toata viata. Fereste-te cat mai mult de ele, daca nu vrei sa te trezesti intr-o zi ca vrei copii si nu mai poti sa ai.

Multa bafta!

| alissa25 explică (pentru Ea12345):

Nu le mai folosesc si stiu ca sunt ft periculoase dar le am luat pentru ca imi era/e frica de altceva!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă citeai ( ATENTĂ ) prospectul aflat în ambalajul tabletei sau pe NET la linkul : http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf ( pe care ţi l-am indicat şi în răspunsul din 2 octombrie ), vedeai care sunt simptomele şi reacţiile adverse!

1) NU există o „regulă generală" care să spună după cât timp de la administrarea tabletei îţi vine menstruaţia!

Prospectul precizează : „După utilizarea Escapelle, ciclul dvs. este de obicei NORMAL şi va începe în ziua obişnuită; cu toate acestea, UNEORI ar putea să fie cu câteva zile mai devreme sau mai târziu.
Dacă ciclul dvs. ÎNTÂRZIE cu mai mult de 5 zile faţă de data prevăzută, apare o sângerare „anormală" în această perioadă sau credeţi că aţi putea fi gravidă, TREBUIE să faceţi un test de sarcină..."
„Aţi putea avea unele sângerări neregulate până la următoarea menstruaţie."
„Ciclul dvs. poate fi diferit.
Dacă ciclul dvs. întârzie cu mai mult de 5 zile, sau dacă este neobişnuit de redus sau neobişnuit de abundent, TREBUIE să vă adresaţi MEDICULUI, cât mai curând posibil!"

Dacă citeai ATENTĂ răspunsul pe care ţi l-am dat în 2 octombrie, „observai" precizări legate de menstruaţie.

2) Dacă citeai Prospectul, „observai" că NU sunt precizări referitoare la DURATA simptomelor/reacţiilor/efectelor adverse!

SINGURA precizare care are legătură cu acest aspect este : „Dacă una din reacţiile adverse se AGRAVEAZĂ sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să SPUNEŢI medicului dvs. "

Agravarea reacţiei adverse înseamnă şi ca acele simptome să dureze mai mult de 2-3 zile sau durerile să fie ACUTE – situaţie în care TREBUIE să MERGI urgent la medicul de familie sau la GINECOLOG ( preferabil )!

CITEŞTE cu ATENŢIE prospectul!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Să "înţeleg" că din 7 septembrie ai acele dureri, zilnic?

E cam "dubios" şi NU cred că pot fi efecte adverse care să dureze atât de mult!
Doar dacă ai "probleme" cu stomacul, eventual un ulcer - ceea ce e puţin probabil, la vârsta ta.

Eventual să-mi spui când ai avut ultima menstruaţie ( înainte de a lua Escapelle ), ca să "verific" ceva...

Apoi, aşa cum precizam în celelalte răspunsuri, menstruaţia ar TREBUI să vină în MAXIM o lună după administrarea tabletei!

Azi DEJA ai 28 de zile de atunci - dacă nu-ţi vine "ciclul" până cel târziu în 14 octombrie, NEAPĂRAT să faci testul de sarcină ÎN 15 octombrie ( aşa cum explicam )!

Apoi, un alt test la 3 zile după primul, indiferent de rezultat ( pentru "confirmare" ) - şi dacă tot "nu-ţi vine", atunci un consult la ginecolog!

| alissa25 explică (pentru bursuc001):

In 30septembrie am luat pastila din 1octombrie scuza ma si doar noaptea am acele dureri! si in 7 septembrie mi a venit menstruatia ultima data...

| bursuc001 a răspuns (pentru alissa25):

NU eşti prea hotărâtă : în cealaltă precizare ( pe care ai şters-o ) ai spus că ai luat tableta de Escapelle în 7 septembrie...
Probabil ai greşit.

Dacă ai luat tableta în 30 septembrie ( cum spui acum ), atunci TOATE simptomele/efectele adverse pe care le-ai menţionat în întrebările tale SUNT "normale"!
Dar în maxim 2-3 zile ar TREBUI să dispară toate aceste efecte adverse...

Durerile de burtă se POT datora faptului că ar TREBUI să-ţi vină menstruaţia ( până prin 7 octombrie )!

Precizarea de mai sus RĂMÂNE valabilă : dacă nu-ţi vine "ciclul" până cel târziu în 14 octombrie, NEAPĂRAT să faci testul de sarcină ÎN 15 octombrie ( aşa cum explicam )!

Apoi, un alt test la 3 zile după primul, indiferent de rezultat ( pentru "confirmare" ) - şi dacă tot "nu-ţi vine", atunci un consult la ginecolog!

| alissa25 explică (pentru bursuc001):

Sunt hotarata imi pare rau de greseala...sad ultima e corecta

| alissa25 explică (pentru bursuc001):

Pe cutia de la test scrie ca se poate folosi de la prima zi de intarziere a ciclului...atunci tot in 15 octombrie sa fac testul?

| alissa25 explică (pentru bursuc001):

Bine...multumeschappy

| bursuc001 a răspuns (pentru alissa25):

Cu plăcere!

| alissa25 explică (pentru bursuc001):

Daca mi a venit menstruatia mai trebuie sa fac testul?

| bursuc001 a răspuns (pentru alissa25):

Dacă ţi-a venit menstruaţia şi este "normală" ( durează 3-7 zile ) atunci NU mai trebuie să faci test de sarcină ( pentru că NU eşti însărcinată )!

| bursuc001 a răspuns (pentru alissa25):

Menstruaţia ar TREBUI să-ţi vină până prin 7 octombrie, la această dată mai adăugăm o "marjă de eroare" de 7 zile ( spuneam că, în general, se ACCEPTĂ o întârziere de 7 zile ) - deci, până cel târziu în 14 octombrie TREBUIE să-ţi vină "ciclul"!

Dacă nu-ţi vine "ciclul" până cel târziu în 14 octombrie, NEAPĂRAT să faci testul de sarcină ÎN 15 octombrie!

Apoi, în 18 octombrie FACI cel de-al 2-lea test de sarcină ( pentru "confirmarea" primului test ), INDIFERENT de rezultatul primului!

Dacă va fi cazul şi o să mai ai nelămuriri, poţi să-mi trimiţi şi mesaj privat.

| Vix999 a răspuns:

In mod normal cand iei pastila de a doua zi TREBUIE sa iti vina ciclul in maxim 14-15 zile (da asta e maxim). De obicei vine in interval de o saptamana. Efectele secundare pot sa nu apara deloc. Daca tu te referi la consecintele pe care le are, acestea sunt destul de mari (dezechilibre hormonale, probleme cu ficatul ).

| alissa25 explică (pentru Vix999):

Pai durerile de burta de stomac starile de greata pot veni tot de la aceasta pastila? sau doamne fereste de la o sarcina?

| Vix999 a răspuns:

A si inca ceva : termenul de 72 de ore nu este dat, cum spui tu Brigaela, ca sa ajunga Tata Floarea din Cucuietii din deal la ginecolog. Este dat pentru ca daca iei dupa 72 de ore le iei degeaba, fecundarea ovulului deja intamplanu-se cel mai probabil. Iar tu ar trebui sa stii asta. Plus ca este puternic recomandat sa se ia aceasta pastila CAT MAI REPEDE dupa contactul sexual neprotejat pentru ca daca ovulatia a inceput si ovulul a inceput sa o ia in jos... termenul de 72 de ore se reduce drastic si probabilitatea unei sarcini creste.

| Brigaela a răspuns (pentru Vix999):

Ai dreptate, nu verificasem exact ce contine Escapelle, contine substanta indicata de tine, despre care s-a demonstrat ca creste de aproximativ 3 ori cancerul de san. Dar sunt ferm convinsa ca stii asta.
Culmea este ca stiu de la producatorul Postinor ca au existat studii lungi si foarte scumpe care sa prelungeasca durata posibilei administrari la 72 de ore (primul preparat de acest tip functionand numai daca era administrat in 24-36 de ore). iar motivul pentru care au investit milioane in asta era, cel putin in viziunea companiei Gedeon Richter care il produce, necesitatea ca o femeie care traieste intr-un loc izolat sa aiba timp sa ajunga la ginecolog si sa-i fie prescris medicamentul.